Paralen z drogerie? Obchody začínají nabízet léky

V Česku roste počet obchodů, ve kterých si mohou zákazníci koupit volně prodejné léky či doplňky stravy. I když tuto možnost zákon dovolil už před osmi lety, služba se začíná rozjíždět až v posledním období. Zatím ji využívají hlavně čerpací stanice, ale proniká už i do menších či větších obchodů s potravinami a drogerií.

Od září začne léčivé přípravky nabízet síť drogerií DM. Novinku zavedou i některé obchody řetězce Globus. Léky si již dnes mohou koupit zákazníci drogerií Teta nebo obchodů s potravinami COOP či Pont. Motoristé jsou na ně zvyklí na čerpacích stanicích Shell, OMV či Benzina. Aktuálně je těchto prodejných míst podle databáze Státního ústavu pro kontrolu léčiv zhruba 1 970, zatímco lékáren je celkem 2 410.

Mimo lékárny lze prodávat pouze takzvané vyhrazené léčivé přípravky. Jedná se o omezený okruh léčiv, vhodných a běžně používaných pro samoléčbu. Na seznamu je asi 300 položek, většinu z toho tvoří léčivé čaje. Výhodou je široká dostupnost základních, volně prodejných léčiv i doplňků stravy, a to tam, kde lékárny zcela chybí nebo v časech, kdy jsou uzavřeny. Řada prodejců, zejména čerpací stanice pohonných hmot, má totiž otevřeno nepřetržitě.

„Lidé na našich prodejních místech, což jsou především čerpací stanice Benzina, Shell a OMV, prodejny Pont na vlakových a autobusových nádražích a vybraná ubytovací zařízení a lázně, oceňují především to, že mají léky k dispozici v okamžiku, kdy je aktuálně potřebují,“ konstatoval ředitel společnosti Medipoint Services Petr Malíř, která provozuje 400 prodejních míst. Jak dodal, lidé nejčastěji hledají úlevu od akutních potíží na cestách, jako je například bolest hlavy, střevní potíže nebo bolest zad. „Jednou z nejvíce žádaných položek je ale třeba i těhotenský test. Náš sortiment zahrnuje základní doplňky stravy a léky na nachlazení, bolest, střevní potíže nebo například oční kapky, ale také zdravotnický materiál na ošetření ran,“ uvedl ředitel.

Lékárníci jsou proti

Lékárníkům se prodej léčivých přípravků a doplňků stravy mimo lékárny nelíbí, říkají, že může dojít k poškození zdraví. Chybí lékárník, který by zákazníkovi poradil, co v případě jeho zdravotních potíží nejlépe zabere. Může tak prý dojít k nesprávnému použití přípravku. „Veškerá léčiva však prodává odborně školený personál, který pečlivě dohlíží na to, aby léky zákazník dostal v pořádku. Musí se například hlídat celistvost balení, expirační doba, skladovací podmínky a podobně,“ vysvětluje magistra Martina Štýbnarová, která prodejce pravidelně školí. „Pracovníci všech prodejních míst musí projít školením dle platné legislativy a získat certifikát způsobilosti prodeje vyhrazených léčivých přípravků. Jejich školení je kontinuální,“ dodala.