Potraviny zdražily o půl procenta, pohonné hmoty zlevnily o  desetinu

Spotřebitelské ceny v červenci meziměsíčně stouply o 0,3 procenta a meziročně o půl procenta. Zveřejnil to Český statistický úřad.

Meziměsíčně vzrostly ceny potravin o půl procenta, alkoholu a tabáku o 0,8 procenta, ceny za rekreaci a kulturu stouply o 2,5 procenta. Oproti tomu byly ceny pohonných hmot levnější o 10,6 procenta.

„Potraviny v červenci nečekaně zdražily a zmírnily meziroční pokles pozorovaný v předchozích měsících. Pravděpodobně to ale není obrat k trvalému zdražování,“ komentovala cenový vývoj hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Dražší potraviny a dovolené způsobily podle ní meziroční vzestup inflace o půl procenta.

Rostly i ceny služeb, které celkově stouply oproti loňskému červenci o 1,4 procenta. „Při růstu mezd mají spotřebitelé širší prostor pro výdaje na sport, kulturu a rekreaci, jejichž provozovatelé tak získávají prostor pro zvyšování cen. Stále více lidí tráví dovolenou v tuzemsku kvůli zhoršené bezpečnostní situaci ve světě. Česko je oblíbenou destinací i pro zahraniční turisty a výsledkem těchto trendů je růst cen služeb spojených právě s rekreací, kulturou, stravováním či ubytováním. Například ceny lázeňských pobytů stouply meziročně o 4,4 procenta,“ uvedla Eva Zamrazilová.

Ceny zboží vzrostly meziročně celkově pouze o 0,1 procenta. „Spotřebitelské ceny v závěru roku nestoupnou výrazněji nad jedno procento. Nejistotou je vývoj cen potravin, které vykazují vyšší volatilitu (míru kolísání) než v předchozích letech,“ uzavřela hlavní ekonomka České bankovní asociace.

Foto: Albert