Kongres Čerpačka: Pumpy se musí připravit na novinky v legislativě

Čerpací stanice musí reagovat na několik důležitých změn v legislativních pravidlech. Od září příštího roku bude muset každá čerpačka povinně označovat jednotlivá paliva jednotným symbolem, který bude platit v celé Evropské unii.

Součástí symbolu je vždy písmeno, označující typ paliva, a číslice, která poukazuje na podíl biosložky v palivu. Povinnost této identifikace budou mít nejen čerpací stanice, ale i výrobci automobilů, aby jejich majitelé hned věděli, která pohonná hmota je pro vůz určena.

Významné novinky přináší i novela zákona o pohonných hmotách, která v současnosti čeká na vydání ve Sbírce zákonů. „Obsahuje povinnost srovnávat ceny prodávaného plynu či vodíku s cenami motorového benzinu a motorové nafty. Je to nařízení, přicházející z Bruselu,“ uvedl na kongresu Čerpačka Ivan Indráček, předseda představenstva společnosti SČS – Unie nezávislých petrolejářů ČR.

Zákon přináší i zákaz nákupu paliv na těch čerpacích stanicích, které nejsou zapsané v evidenci Ministerstva průmyslu a obchodu. Norma dále obsahuje doplnění seznamu alternativních paliv, mezi které patří elektřina, CNG/LNG a vodík. Pro vlastníky nových čerpacích stanic je důležitá ta část zákona, která shrnuje technické požadavky, kladené na tyto provozovny.

Nový web o kvalitě paliva

Kromě změn v legislativě upozornil Ivan Indráček i na vznikající web www.kvalita-paliva.cz, který by měl v blízké budoucnosti přinášet informace o kontrolách čerpacích stanic. Čtenář na webu najde údaje o tom, kde kontroly České obchodní inspekce proběhly bez zádrhelů a kde byl naopak zjištěný problém a udělena pokuta. Web vzniká právě ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí.