PKN Orlen, vlastník Unipetrolu, má zájem o další čerpací stanice nejen v Čechách

Největší polská rafinérská společnost PKN Orlen, která vlastní český Unipetrol, má zájem o další čerpací stanice, a to zejména v České republice a Německu. Podle ČTK to v rozhovoru s agenturou Reuters řekl viceprezident firmy Miroslaw Kochalski. PKN nyní vlastní 401 čerpacích stanic v České republice a 581 čerpacích stanic v Německu.

„Pokud se vynoří možnost koupě čerpacích stanic v České republice či v Německu, rozhodně ji musíme analyzovat,“ uvedl Kochalski. PKN se nyní snaží posílit svou kontrolu nad společností Unipetrol. Před Vánoci nabídla odkup menšinových podílů v ceně 380 korun za akcii. Svůj podíl chce zvýšit na aspoň 90 procent z dosavadních téměř 63 procent. „Vzhledem k tomu, že jsme nabídli cenu, která je dobrá pro nás a poctivá pro prodejce, doufáme, že akcionáři, kteří prohlásili, že své akcie prodají, své rozhodnutí nezměnili,“ uvedl Kochalski. Uvedl rovněž, že se PKN zajímá o různé projekty v oblasti výroby elektřiny, a to včetně jaderné energetiky.

Zisk se zvyšuje v oblasti prodeje paliv

Unipetrol loni zvýšil čistý zisk meziročně o devět procent na 8,7 miliardy korun. Tržby stouply dokonce o 39 procent na 122,5 miliardy. Podle holdingu jsou tedy výsledky opět rekordní. K dobrým výsledkům podle Unipetrolu pomohly stav ekonomiky, vyšší využití výrobní kapacity, ale i příjmy z pojištění za havárie v roce 2015. V maloobchodu loni Unipetrol zvýšil provozní zisk skoro o polovinu na 1,4 miliardy korun. Investice ve výši více než 900 milionů Kč směřovaly do rozšiřování konceptu občerstvení Stop Cafe a v neposlední řadě také do přebírání a rebrandingu čerpacích stanic OMV.  V modernizaci a investicích do Stop Café bude Unipetrol pokračovat i letos, jak uvedl v rozhovoru pro server Čerpačka.cz Filip Balcárek, který má rozvoj sítě na starost. Tržní podíl čerpacích stanic Benzina, které holdingu patří, se zvýšil, a dosáhl tak k loňskému říjnu 20,5 procenta.