SOCR: Majitelé čerpacích stanic budou muset zlevňovat

Aktuální neočekávaně silný růst zásob spolu s nově zveřejněným odhadem Mezinárodní agentury pro energii avizujícím vysokou nabídky ropy – zejména z USA a Kanady jako největších břidlicových producentů –, která má růst rychleji než světová poptávka, prudce srazily cenu „černého zlata“ na světových trzích. Jak ropa typu Brent, tak i lehká americká ropy WTI klesly o více než 10 % – na 62,68 USD za barel ze 70,75 USD v závěru ledna (resp. na 59,19 USD ze 66,18 USD/barel u ropy WTI).

Ceny pohonných hmot v České republice v polovině února (7. týden v tomto roce) zatím na tento vývoj nemohly výrazněji zareagovat. Litr benzínu Natural 95 stál v průměru 30,74 korun a proti závěru ledna ještě o desetihaléř zdražil. Motorová nafta se prodávala v průměru za 29,94 korun a nepatrně zlevnila (graf 1). Porovnání cen pohonných hmot v ČR z týdne na týden sice v trendu jisté zlevňování naznačuje (graf 2), ale ve světle aktuálního vývoje světových trhů s ropou by se mělo prohloubit.

Prudké pohyby cen na trhu s ropou nejsou jediným znakem vývoje posledních měsíců. Jeho struktura se mění, a to nejen hledíme-li na tradiční zdroje ve srovnání s břidlicovou produkcí. Jestliže v době války v Perském zálivu uvažovali nejen ropní analytici s postulátem, že jednou z příčin této války je i „ropný zájem“ USA v oblasti Středního východu, nejnovější obchodní transakce staví předchozí dedukce na hlavu: Spojené státy exportují svoji ropu právě do tohoto teritoria. Podle Census Bureau vyvezly USA do SAE před dvěma měsíci asi 700 tis. barelů lehlé ropy typu WTI, která je údajně vhodnější pro tamější rafinerie než domácí ropa. Co je příčinou takto extrémního vývoje? Nepochybně zrušení amerického embarga na ropný vývoz, které jsme komentovali zhruba před půldruhým rokem. Loni v listopadu stouply vývozy ropy z USA proti roku 2013 více než patnáctkrát.

Obecně nízké ceny ropy tak budou zřejmě i nadále držet inflaci v globálním měřítku „na uzdě“. Ta by za jiných okolností s ohledem na rostoucí zaměstnanost se stále větším napětím na trzích práce zejména v USA, ale i v Evropě, avizovala nadcházející růst úrokových sazeb. Jako reálnou hrozbu pro akciové trhy vnímají tuto skutečnost investoři a jejich obavy vyvolaly nedávnou – zatím jen spíše nervózní – vlnu výprodejů. Potvrzuje se tím známý fakt, jak široký dopad má úroveň cen ropy na globální ekonomiku a finanční trhy.

Ve světle pohybu cen ropy na světových trzích uplynulých dní, především jejího výrazného krátkodobého poklesu, by bylo zvláštní, kdyby na tuto situaci nezareagovali i majitelé čerpacích stanic v České republice.

 

Graf 1: Vývoj průměrných cen benzínu Natural 95 a motorové nafty v ČR (v korunách)

Graf 1_Vyvoj prumernych cen benzinu Natural 95 a motorove nafty v CR.gif

Graf 2: Týdenní změny průměrných cen benzínu a motorové nafty v ČR (v % w/w; trend podle čtyřtýdenních klouzavých průměrů )

 

Graf 2_Tydenni zmeny prumernych cen benzinu a motorove nafty v CR.gif

Zdroj: SOCR