Ondřej Postránský: V nealko nápojích je hlavní sezona příležitostí pro limitované edice

Základem dobrého prodeje je dobré umístění v chlazené sekci a v dané kategorii. Poté musíte být vidět na promočních místech, jako jsou hlavní promoční čela naproti vchodu, druhotná vystavení ve formě stojanů a aktivní nabídka u pokladen. Je o tom přesvědčen Ondřej Postránský, ředitel pro strategický marketing Karlovarských minerálních vod. Právě druhotné vystavení a zejména impulzní formáty mohou přírůstkově navyšovat objem prodejů. Místo u pokladny je podle něj takový „last minute“ pro zákazníka.

Které z vašich značek se na čerpacích stanicích nejlépe prodávají?

Ze sortimentu holdingu KMV na čerpacích stanicích se v kategorii ochucených vod nejlépe prodávají značky Mattoni a Magnesia. Všechny tyto značky aktivně podporujeme promocemi, úměrně k marketingovým plánům KMV a sezónnosti. Promoční akce společně s našimi partnery, centrálami těchto prodejních sítí, vyhledáváme tak, aby měly co nejvyšší prodejní efekt a zároveň byly pro spotřebitele motivační: od akčních nabídek na hlavních promočních čelech, přes druhotná vystavení ve formě stojanů až po aktivní prodej u pokladen. Zároveň neopomíjíme ani aktivity v gastro sekcích benzinek.

Po čem zákazník prahne, co se týče balení a objemu?

Říká se, že tento prodejní kanál je ideální pro nabídku impulsních formátů, ale záleží zde na tom, v jaké kategorii nealkoholických nápojů své výrobky primárně nabízíte. V případě KMV je nejzásadnější formát 1,5 l, více než třetinu prodejů však realizujeme v impulsních formátech o objemu 0,5 l a 0,75 l. KMV je tedy prodejně a promočně aktivní ve všech typech balení, která zákazník na čerpacích stanicích požaduje a vyhledává. To je naše velká konkurenční výhoda.

Jak pracujete s nabídkou vašeho sortimentu pro různě veliké čerpací stanice? Jak ji tvoříte?

Pochopitelně se velmi liší nabídka velkých, frekventovaných benzinek od těch menších. Základem jsou ale vždy nejprodejnější výrobky v dané kategorii, což je velmi důležité. Dále podle velikosti a umístění pumpy se nabídky sortimentně liší a návazně rozšiřují. Tyto aspekty se promítají do tvorby planogramů, které se samozřejmě pro každý typ stanice liší svojí velikostí. Více méně platí, že čím větší a frekventovanější typ čerpací stanice, tím větší typ planogramu.

Liší se nejprodávanější příchutě vašich značek na čerpacích stanicích od ostatních prodejních kanálů? A čím sortiment pravidelně obohacujete?

Tak například obliba příchutí Mattoni v kategorii ochucených vod je podobná na všech typech a velikosti čerpacích stanic a neliší se od ostatních prodejních kanálů. V hlavní sezoně vždy ještě zákazníkům nabízíme nějakou limitovanou edici, která obohacuje stálý sortiment a láká k nákupu i nové klienty, kteří upřednostňují spíše jinou kategorii nealkoholických nápojů. V uplynulé sezoně jsme takto nabízeli zákazníkům Mattoni Spritz a i letos přijdeme s netradiční a velmi zajímavou příchutí.

V letošním roce chystáte něco specifického pro kanál čerpacích stanic?

Určitě. KMV je lídrem ve své kategorii a zároveň velkým inovátorem. Brzy nabídneme zákazníkům na čerpacích stanicích ve formě promočních akcí netradiční citrusovou příchuť, která je svou chutí velmi osvěžující a ideální pro letní sezonu. Dále inovujeme ve stejném období a v novém balení tradiční příchuť lesní plody. A na léto opět připravujeme další netradiční příchuť.

Více informací a dat o alko a nealko sortimentu na čerpacích přináší Speciál Čerpačka.

(JH)

Základem dobrého prodeje je dobré umístění v chlazené sekci a v dané kategorii. Poté je třeba být vidět na promočních místech, jako jsou hlavní promoční čela naproti vchodu, druhotná vystavení ve formě stojanů a aktivní nabídka u pokladen.