Kongres Čerpačka: Nové trendy placení na pumpách

Vytáhnout při placení na čerpací stanici peníze z kapsy, to je stále méně časté. Uplatňují se jiné způsoby platby. I o tom se mluvilo na šestém kongresu Čerpačka v Praze.

Pro 75 procent lidí je naprostou samozřejmostí placení platební kartou, uvedl na kongresu Miloslav Bouček (na hlavní foto), head of corporate sales KB SmartPay – Cataps. Každou minutu proběhne v Česku 1900 plateb kartou. Počet transakcí meziročně roste téměř o pětinu, mezi lety 2018 až 2020 má být roční nárůst 15 až 18 %. Ročně se prostřednictvím karet utratí 600 miliard korun, meziroční nárůst je 12 %. V Česku je vydáno 10,5 milionu karet, to znamená, že každý člověk v produktivním věku má dvě karty.

Kartou je přitom možné platit i bez toho, aby zákazník vytáhl malý plastový obdélník. „Způsoby placení se přenášejí do mobilních telefonů, kdy za aplikací stojí právě platební karta,“ uvedl na kongresu Čerpačka Přemysl Urbanec, manager partner Integration & Innovations KB SmartPay – Cataps. Takto lze platit i na dálku.

Podle Přemysla Urbance mezi platby budoucnosti bude i na čerpačkách patřit placení z účtu na účet, které proběhne v řádu sekund. Prosadit by se mělo také placení prostřednictvím elektronických zařízení zabudovaných přímo v autě. Tyto formy budou propojené s věrnostními systémy.

Již dnes existuje možnost uhradit cenu za pohonné hmoty prostřednictvím samoobslužných terminálů přímo u výdejních stojanů bez nutnosti navštívit shop čerpací stanice.

Přemysl Urbanec.