BP kupuje největší síť dobíjecích stanic pro elektromobily v Británii

Za největší síť dobíjecích stanic pro elektromobily ve Velké Británii, společnost Chargemaster, zaplatil těžařský gigant 170 milionů dolarů. BP očekává, že zhruba za dvacet let bude po silnicích Velké Británie jezdit na dvanáct milionů elektrických vozů a investici do projektů s elektromobilitou považuje za strategický krok do budoucna. V současné době jich brázdí britské ulice něco přes 135 000. Mluvčí společnosti, David Nichols, pro BBC uvedl, že společnost nemá pochyby o tom, že elektromobilita významně ovlivní dopravu v zemi. Už v uplynulých měsících investovala společnost BP do projektů a firem, které se zabývají vývojem superrchlých dobíjecích baterií i rozvojem infrastruktury pro rychlonabíjecí stanice.

Společnost Chargemaster provozuje v Británii na 6500 dobíjecích stanic a má zhruba čtyřicet tisíc zákazníků, kteří využívají plateb na měsíční bázi. Specializuje se i na řešení pro dobíjení aut pro domácnosti. BP svou investicí dává jasně najevo, že trend elektromobility bere velmi vážně, ač mnozí hráči na trhu ještě stále drží spíše zdrženlivý přístup. BP provozuje v Británii více než 1200 čerpacích stanic, které mohou poskytnout zázemí pro dobíjení automobilů. Klíčovou prioritou bude pro společnost zavedení ultrarychlé infrastruktury nabíjení, včetně rychlých nabíječek o výkonu 150 kW, které dokáží dobít automobil za pouhých 10 minut. Právě těchto 10 minut mohou zákazníci využít pro nákup v shopech BP.

Kroky tradičních ropných gigantů naznačují, že elektromobilita je směr, který je třeba brát vážně a že je dobré být připraven na dobu, kdy tradičním fosilním palivům začne zvonit hrana. Éru čistých, či řekněme „čistších“ vozidel očekávají i další hráči na trhu. Na podzim loňského roku provedla podobnou transakci společnost Royal Dutch Shell, když investovala do jedné z největších evropských sítí pro nabíjení elektrických vozidel se sídlem v Nizozemsku NewMotion.

David Martell, generální ředitel společnosti Chargemaster, uvedl, že akvicizice společnosti Chargemaster společností BP je milníkem v cestě k nízkoemisní dopravě ve Velké Británii.

BP očekává, že zhruba za dvacet let bude po silnicích Velké Británie jezdit na dvanáct milionů elektrických vozů a investici do projektů s elektromobilitou považuje za strategický krok do budoucna. V současné době jich brázdí britské ulice něco přes 135 000.

 

(JH)