Unipetrol míří pod majoritní křídla PKN Orlen
Valná hromada společnosti Unipetrol přijala rozhodnutí o nuceném přechodu všech účastnických cenných papírů společnosti na společnost PKN Orlen, tedy o vytěsnění zbylých minoritních akcinoářů firmy. Návrh podal majoritní vlastník společnosti, polská skupina PKN Orlen.
Podíl PKN v Unipetrolu stoupl na více než 94 procent z dřívějších zhruba 63 procent. V květnu PKN Orlen avizoval, že hodlá od menšinových akcionářů koupit zbývajících 5,97 procenta akcií. Firma uvedla, že za každou akcii nabídne 380 Kč, tedy stejnou částku jako při předchozím odkupu. Část minoritních akcionářů s nabízenou cenou za akcii nesouhlasí a zvažují žalobu na polskou firmu.

„Jsme přesvědčeni, že férová cena akcií Unipetrolu je vyšší než těch 380 korun. Doložíme to znaleckým posudkem. Jejich hodnotu reálně vidím mezi 450 až 500 korunami,“ uvedl Tomáš Hájek, který podle svých slov zastupuje asi 300 akcionářů dohromady vlastnících zhruba 1,3 procenta akcií Unipetrolu. Podle analytiků, které oslovila ČTK, ale není tato cena reálná. Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda například pro ČTK uvedl, že adekvátní cena činí při zohlednění výhledu petrochemického odvětví a výkonnosti titulů srovnatelných s Unipetrolem zhruba 405 Kč.

Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Součástí polské skupiny PKN Orlen je společnost od roku 2005.

(ČTK)