Shell má velké plány v Číně, chce ztrojnásobit počet čerpacích stanic

Až tři a půl tisíce čerpacích stanic by měl rád v budoucnu koncern Royal Dutch Shell, který jich aktuálně provozuje 1300. Naplnění plánů závisí na vnějších okolnostech, Shell nyní čeká na okamžik, kdy Čína zruší omezení zahraničních investic. Čína je přitom trhem, na který neupíná svůj zrak jen Shell. Další hráč na trhu, společnost BP provozuje v Číně přes 740 benzinek a v plánu jich má do budoucna alespoň tisíc. Do boje se obě nadnárodní společnosti pouštějí s místními lokálními hráči, jenž vlastní většinu z celkového potenciálu benzinek na čínském trhu. Ten se odhaduje na 110 tisíc stanic.

„Shell je předním mezinárodním maloobchodním prodejcem pohonných hmot v Číně. Provozuje zde asi 1300 čerpaček prostřednictvím společných podniků a dvou společností, které vlastní. Ale chtěli bychom tento počet minimálně ztrojnásobit do roku 2025,“ poznamenal ředitel společnosti Royal Dutch Shell John Abbott pro článek v China Daily.

Aktivity nadnárodních hráčů úzce souvisí s červnovým rozhodnutím čínské vlády, která v něm zrušila pravidlo, jenž definuje fakt, že čínský partner musí mít většinový podíl na řetězci čerpacích stanic s více než 30 prodejnami.

(CHD)