Vodík: Česko se připojilo k Vodíkové iniciativě

Během konference na vysoké úrovni, která se konala v polovině září v rakouském Linci v rámci neformálního zasedání Rady EU pro energetiku, se Česká republika připojila k tzv. Vodíkové iniciativě. Ta byla předložena současným rakouským předsednictvím a pro signatářské státy není závazným právním dokumentem.

„Česká republika považuje rozvoj a podporu inovativních technologií využívajících vodíkovou platformu nejen v energetice za velmi perspektivní. A i to je důvod, proč jsme se rozhodli k Vodíkové iniciativě rakouského předsednictví připojit,“ uvedla po podpisu deklarace náměstkyně ministryně průmyslu a obchodu Alexandra Rudyšarová.

Stát sází (ale opatrně) na čistou energii

Hlavním cílem Vodíkové iniciativy je upozornit na  potenciál, který přináší využívání vodíku v energetice. Klíčovými oblastmi pro možné  využívání vodíku jsou v této souvislosti především dekarbonizace energetických systémů, možnosti krátkodobého i dlouhodobého ukládání energie a možnosti potenciální konverze vodíku na obnovitelný metan. „Vodíkové technologie považuji za velmi atraktivní energetický zdroj. Věřím, že intenzivní vývoj umožní zavádění vodíkových technologii, jejichž širší použití je v současnosti zatím velmi neefektivní. Víme však, že se jedna o univerzální a čistou energii, která díky dalšímu technologickému pokroku může v budoucnu nabídnout velmi zajímavé možnosti, jak v průmyslu, tak i například v dopravě.  Zároveň se jedná o typický příklad čisté energie, která plně respektuje snahu EU o podporu a zavádění obnovitelných zdrojů,“ dodala náměstkyně MPO Alexandra Rudyšarová.

Energetická konference na vysoké úrovni předcházela neformálnímu jednání Rady EU pro energetiku. To bylo věnováno především integraci tzv. zimního energetického balíčku Evropské komise, který má být klíčovým souborem opatření zaměřených na vnitřní energetický trh a kapacitní mechanismy. Ty pak hrají zásadní roli pro zajištění dostatečného výkonu (kapacity) elektrické energie v mezinárodních přenosových sítích. Jedná se o finanční nástroj, který by měl pro provozovatele přenosové sítě zajistit u vybraných zdrojů elektřiny dostatečný disponibilní výkon, ab nedocházelo k neočekávaným výpadkům nebo přetížení přenosových soustav.

Benzina sází na vodíkovou budoucnost

Na vodíkovou budoucnost věří například ve společnosti Benzina. „Budoucnost vidíme ve vodíkové elektromobilitě. Nikoliv tedy v té dnešní akumulátorové, ale v té, kde bude k pohonu elektrického k motoru sloužit vodík. S využitím vodíku se razantně zvýší dojezd a sníží čas potřebný k tankování. Ten bude podobný, jako dnes při tankování klasických paliv. Půjde tedy nikoliv o hodiny, ale minuty,“ přiblížil plány jedničky na trhu pro Speciál Čerpačka Podzim 2018 Pavel Kaild, tiskový mluvčí mateřské společnosti Unipetrol.

(MPO, JH)