Mladá Boleslav má rychlonabíjecí stanici, budují se další

50kilowatová rychlonabíjecí stanice je první vlaštovkou ve městě, které se má stát tzv. Smart City průkopníkem infrastruktury v oblasti elektromobility. Škoda Auto v příštích pěti letech hodlá investovat dvě miliardy eur do elektromobility a do nových služeb, souvisejících s mobilitou, a zároveň také podporuje výstavbu celostátní dobíjecí infrastruktury. Už příští rok uvede automobilka na trh první vozy s elektrickým pohonem, nejprve se představí elektrická verze modelu Škoda Citigo, následovaná vozem Škoda Superb s plug-in hybridním pohonem. Prvním nově vyvinutým čistě elektrickým modelem české automobilky bude v roce 2020 sériová verze studie Vision E.

Budoucnost Škody je elektrická

Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, zdůraznil: „Budoucnost značky Škoda je elektrická a výkonná dobíjecí infrastruktura je pro úspěch elektromobility nezbytná. Proto se v Mladé Boleslavi zapojujeme a přispíváme k tomu, aby se domovské město značky Škoda rozvinulo ve Smart City pro éru elektromobility.“

Stanice se nachází nedaleko dálnice D10 z Prahy do Liberce a zajišťuje nabíjení jak střídavým, tak stejnosměrným proudem. Díky vysokému nabíjecímu výkonu 50 kilowattů lze baterii elektromobilů dobít za 15 až 20 minut na zhruba 80 procent její kapacity, v závislosti na konkrétním typu a stavu baterie. Na takzvané rychlonabíječce Combo 2 mohou novou energii nabít současně až tři elektromobily s různými systémy dobíjení. Díky její blízkosti k Leteckému muzeu Metoděje Vlacha si řidiči mohou zpříjemnit dobu nabíjení například v tamní kavárně.

Dobíjecí infrastruktura se buduje i jinde ve městě a také v areálu závodu mladoboleslavské automobilky. Do konce října budou v Mladé Boleslavi uvedeny do provozu další čtyři nabíjecí stanice na střídavý proud o výkonu 11 kW a dalších deset stanic se nachází v areálu automobilky.

Prvním nově vyvinutým čistě elektrickým modelem české automobilky bude v roce 2020 sériová verze studie Vision E.

 

Deklarace rozvoje služeb městské mobility

Škoda Auto, hlavní město Praha a České vysoké učení technické společně realizují vize pro udržitelnou mobilitu v metropoli.  V přípravě a realizaci jsou konkrétní projekty týkající se například sdílení automobilů nebo výměny dat mezi automobily a infrastrukturou Carsharing HoppyGo je součástí aplikace Moje Praha. Elektromobilita a digitální služby mobility přitom hrají roli právě tak jako nové modely sdílené ekonomiky nebo výměna dat mezi automobily a infrastrukturou. Partneři podepsali v Praze společnou deklaraci podpory 25. září.

(JH) 

Rychlonabíjecí stanice už má Lidl u pěti prodejen