Skončí prodej alkoholu na benzinkách?

Nová dlouhodobá strategie vzniká podle serveru Novinky.cz na Úřadu vlády v Odboru protidrogové politiky. Počítá s mnoha nástroji, mezi které patří mimojiné zvýšení spotřební daně na alkohol i tabák nebo zpřísnění reklamy na alkohol. A také omezení prodeje alkoholu z hlediska místní dostupnosti. V praxi to znamená, že by se mohl omezit prodej alkoholu na čerpacích stanicích, který je na Ministerstvu zdravotnictví trnem v oku . Serveru novinky.cz to potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Na vysokou spotřebu alkoholu dlouhodobě poukazuje také Světová zdravotnická organizace (WHO). Spotřeba čistého lihu na osobu v roce 2017 stoupla na 14,4 litrů za rok, což znamená, že v průměru každý obyvatel Česka vypije jeden litr padesátiprocentní pálenky měsíčně.

Ministr zdravotnictví plánuje omezit i reklamu na alkohol podobně jako je tomu u tabákových výrobků.  „V televizi reklamy na tabákové výrobky nemohou být, tak se ptám, proč je možné v televizi propagovat alkohol, když dopady na zdraví jsou stejné,“ řekl Vojtěch, který ve vládě bude balíček opatření včetně zvyšování spotřební daně na alkohol prosazovat. Minimálně toho tvrdého. Vláda totiž ve svém programovém prohlášení slibovala snížení daně z přidané hodnoty na točené pivo jako kompenzaci hospodským za zavedení EET.

(Novinky.cz) 

Alkohol na čerpací stanici funguje obvykle jako dárek