Nahoru nebo dolů? Kam půjdou ceny pohonných hmot?

Zlevňování pohonných hmot v ČR bude nadále pokračovat a konečně nabralo pořádné obrátky. Dodavatelé a prodejci se zbavili zásob pořízených za vyšší cenu a také je konkurenční boj mezi benzínovými pumpami přiměl snížit své marže tak, aby více odrážely aktuální propad cen ropy na světových trzích.

Uvádí to pro server Kurzy.cz ekonom Lukáš Kovanda. Cena ropy Brent se za uplynulé zhruba dva měsíce, od svého mnohaletého maxima počátkem října, propadla o bezmála třicet procent. Přitom benzín Natural 95 zlevnil u českých čerpacích stanic oproti svému říjnovému mnohaletému maximu pouze o 3,4 procenta (z 33,83 Kč za litr na 32,80), kdežto cena nafty se oproti svému listopadovému mnohaletému maximu zatím snížila jen o 1,7 procenta (z 33,78 Kč za litr na 33,22).

V příštím týdnu lze očekávat další citelné zlevnění pohonných hmot v ČR. Benzín zlevní o 25 haléřů na litr, kdežto nafta od dvacetník. Ceny ropy na světových trzích se po zmíněném dramatickém propadu od posledního listopadového týdne stabilizovaly. Ropa Brent se prodává za ceny kolem 60 dolarů za barel.

Jak se bude cena na trhu vyvíjet dál? To záleží na lídrech světových mocností a také dalších krocích kartelu OPEC.

Země OPEC se dohodly na snížení těžby ropy o o 1,2 milionu barelů denně. Uvedl to v pátek podle agentury DPA íránský ministr ropného průmyslu Bídžan Námdar Zangáne. Ceny ropy v pátek kvůli vyhlídkám na snížení dodávek začaly růst. Severomořská ropa Brent si kolem 16:30 středoevropského času připisovala přes pět procent a pohybovala se nad 63 dolary za barel. Podle iráckého ministra ropného průmyslu se dohoda týká prvních šesti měsíců příštího roku a sjednané snížení se bude vztahovat na říjnovou úroveň těžby. Dohoda bude zhodnocena v dubnu.

OPEC chce prostřednictvím snížení těžby ropy podpořit ceny suroviny a omezit nadbytečné dodávky na trh. Od října, kdy Saúdská Arábie, Rusko a Spojené arabské emiráty zvýšily produkci, aby kompenzovaly nižší export z Íránu, se cena ropy snížila téměř o třetinu.