Čepro dováží pohonné hmoty od francouzského koncernu Total

Český distributor benzinu a nafty Čepro uzavřel zásadní obchod s francouzským ropným koncernem Total. Z jeho německé rafinerie v Leuně poblíž Lipska začíná pravidelně dovážet benzin a naftu pro své tuzemské stanice EuroOil, případně i pro další pumpy. Podle serveru lidovky.cz tak obě firmy prohlubují spolupráci, především v otázce strategické smlouvy na dodávky pohonných hmot z rafinérií společnosti Total pro společnost Čepro, vzájemnou kooperaci při plnění cílů evropské legislativy v oblasti ochrany životního prostředí a výměny zkušeností v oblasti nakládání s pohonnými hmotami a maloobchodního prodeje.

Francouzský gigant Total s loňským obratem 171 miliard dolarů a s víc než sto tisíci zaměstnanci ve 130 zemích světa, už částečně do Česka svá paliva dodává především na letiště a také v době odstávek zdejších rafinérií. Čepro teď bude jeho největším odběratelem. Total by se tak mohl zanedlouho stát pro český trh jedním z předních dodavatelů pohonných hmot po Unipetrolu, kterému patří obě české rafinérie, maďarském koncernu MOL, který zásobuje Česko z bratislavské rafinérie Slovnaftu, nebo rakouském OMV s jeho rafinérií v nedalekém Schwechatu.

V minulosti měl francouzský koncern u nás 33 benzinek, které v roce 2003 společně se 70 v Maďarsku a sedm ve Francii koupil Shell.