Zásoby jsou a ropa poteče

Česko má podle agentury ČTK v současnosti přes přerušení dodávek ruské ropy ropovodem Družba pokryty komerční zásoby pohonných hmot na příštích 30 dní. Nouzové státní zásoby pak vydrží dalších 84 dní.

Po jednání poradní skupiny, ve které jsou zastoupeni všichni velcí hráči na trhu s pohonnými hmotami, to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Distributoři podle něj navýšili dovozy nafty vlaky ze zahraničí. Poradní skupina také doporučila vládě uvolnit nouzové zásoby ropy pro rafinérii v Litvínově. Mluvčí místopředsedy ruské vlády Dmitrije Kozaka mezitím uvedl, že na hranici s Běloruskem už dotekla ropovodem Družba čistá ropa.Podle Pavla Švagra není v tuto chvíli obava k nějakým cenovým pohybům nebo k situaci, že by na nějaké čerpací stanici neměl být dostatek zásob. „Ze strany rozhodujících distributorů jsme byli ujištěni, že v tuto chvíli jsou objednávky a zásoby dostatečné,“ uvedl Švagr.

Podle tiskového prohlášení společnosti Unipetrol RPA nemá aktuální dočasné pozastavení dodávek kontaminované ropy na trhy, na kterých skupina ORLEN působí, vliv na kontinuitu zpracování v rafinériích skupiny. Rafinérie pracují v normálním režimu a dodávky ropy pro ně jsou zajištěny. Stejně tak nejsou přerušeny dodávky kvalitních paliv pro čerpací stanice v regionu. PKN ORLEN průběžně monitoruje situaci na všech trzích. Existují různé možnosti jak v dlouhodobém horizontu zajistit bezpečné a stabilní dodávky pro rafinérie skupiny ORLEN. Jednou z nich je možné využití intervenčních zásob. V této souvislosti obdržela společnost kladné rozhodnutí české vlády. V závislosti na vývoji situace přijmeme vhodná rozhodnutí, abychom zajistili nepřetržitou činnost všech rafinérií.