Kongres Čerpačka: Motivace, výkon a paralely mezi sportem a podnikáním

Jak vést lidi a dosáhnout úspěch v podnikání? Jednoduchá otázka, ale komplikované odpovědi a ještě komplikovanější praktické recepty. Právě na toto téma se zaměřila přednáška známého sportovního kouče Mariana Jelínka, která odstartovala letošní kongres Čerpačka.

Budování týmu ve sportu a v byznyse má mnoho společných rysů. Kvalitní hráči jsou důležití, ale nejsou vším – podstatné jsou i vzájemné synergie a vítězný tým má „něco navíc“. Jedním z klíčových úkolů trenéra nebo manažera je vhodná práce s emocemi.

Zažíváme nejlepší dobu v historii lidstva, ale s tím podle Mariana Jelínka souvisí řada problémů. Žijeme v blahobytné společnosti a mnozí lidé nedokážou či nechtějí vystoupit ze své komfortní zóny. O to složitější pak je motivace. Logika v daném směru často nefunguje, zato silný emoční zážitek ano.

„Miluj život a chtěj od něj co nejvíc,“ zmínil Marian Jelínek konfuciánské pravidlo. Podobně to podle něj funguje i ve sportu či v pracovním životě. Ti, kteří opravdu milují svou práci, ať je to hokejista Jaromír Jágr nebo byl režisér Miloš Forman, vlastně motivaci ani nepotřebují.

Jde mimo jiné o to, nebýt „cílovým feťákem“, zaměřeným jen na dosažení určitého cíle, ale usilovat o seberealizaci. Práce pak dokáže zaměstnance ve firmě naplňovat dlouhodobě.