Škoda očekává až čtvrtinový podíl elektrifikovaných vozů na prodeji v roce 2025

Škoda Auto zahajuje na domácím trhu v České republice předprodej svého prvního sériově vyráběného elektromobilu. Škoda Citigoe iV odstartuje v ČR na částce 429 900 Kč. Vozy se k prvním zákazníkům dostanou počátkem roku 2020.V příštím roce uvede automobilka na trh první elektromobil vyvinutý na koncernové platformě MEB. Do konce roku 2022 uvede na trh celkem 10 modelů s různým stupněm elektrifikace, hlásících se k rodině iV. Firma očekává, že podíl elektrifikovaných vozů na celkovém prodeji bude do roku 2025 činit přibližně 25 %.

Prvních 500 zákazníků, kteří závazně objednají model Citigoe iV již nyní, mohou následně po převzetí vozu využívat bezplatné nabíjení ve veřejné síti skupiny ČEZ po dobu 1 roku. Nabídku elektrifikovaných modelů značky Škoda doplňuje model Superb iV s plug-in hybridním ústrojím, který bude k dispozici od 876 900 Kč rovněž na sklonku letošního, resp. počátkem příštího roku.

Historicky první sériově vyráběný a prodávaný elektromobil značky ŠKODA bude uveden do výroby v druhé polovině letošního roku a k prvním zákazníkům zamíří počátkem příštího roku. Firma tak chce v předstihu oslovit ekologicky a ekonomicky smýšlející jednotlivce i firmy oceňující přednosti elektrického pohonu zejména v městském a příměstském provozu.

„Zahájením předobjednávek pro český trh vysíláme jasný vzkaz veřejnosti, že to s eMobilitou myslíme vážně,“ říká Luboš Vlček, ředitel Škoda Auto Česká republika. „S modely Citigoe iV Superb iV zahajujeme elektrickou budoucnost značky Škoda, na níž se nyní mohou přímo podílet i naši zákazníci. Ta se již velice brzy stane dostupnou nejen s ohledem na férovou pořizovací cenu vozu, ale i smysluplnou kapacitu baterií a s tím souvisejícího dojezdu. Velmi brzy budou následovat další elektrifikované modely,“ dodává Luboš Vlček.

Pro prvních 500 zájemců, kteří svůj vůz závazně objednají, připravilo české zastoupení značky Škoda ve spolupráci s tuzemskou energetickou společností motivační bonus v podobě bezplatného nabíjení z veřejné sítě Skupiny ČEZ po dobu 1 roku.

„Skupina ČEZ má již v současnosti největší síť dobíjecích stanic v tuzemsku a ke stávajícím více než 170 přibývá každý týden nová. Dobíjení v rámci akce „Rok zdarma s ČEZ“ nemá žádné omezení: Kolikrát přijedu ke stanici, tolikrát dobiji. Naše stanice se nacházejí po celé ČR a většina jsou rychlodobíječky umožňující nabít elektromobil během desítek minut,“ říká Pavel Cyrani, člen představenstva Skupiny ČEZ. „Jsme zároveň největší výrobce elektřiny z čistých zdrojů v Česku. Elektromobilisté tak mají jistotu, že elektřina pohánějící jejich Citigoe iV je 100% zelená,“ uzavírá Pavel Cyrani.

Přípravy infrastruktury a poradenství v oblasti eMobility v autorizované obchodní síti ŠKODA v plném proudu

Postupnou proměnou prochází také celá síť autorizovaných partnerů značky Škoda v České republice, která bude již v blízké budoucnosti energeticky soběstačná, posílí veřejnou síť dobíjecích stanic vlastními a bude umět efektivně využít starší baterie z elektromobilů jako úschovnu elektrické energie. Od 1. ledna 2020 budou všichni autorizovaní partneři značky v České republice splňovat standardy pro prodej, servis a nabíjení elektromobilů. Obchodní partneři značky  v jednotlivých regionech už nebudou jen autorizovanými prodejci vozů firmy, ale stanou se elektromobilními centry.

Ta nabídnou potenciálním zákazníkům mj. poradenství v oblasti pořízení a provozu elektromobilu včetně doplňkových služeb, jako je např. nákup a instalace domácí nabíječky (tzv. wallboxu), příslušenství apod. V rámci tzv. Zákaznických balíčků eMobility, jejichž skladba se liší v závislosti na tom, pro kterou cílovou skupinu jsou určeny (retail nebo fleet), mohou zájemci volit ze třech různých variant (Small, Medium a Large). Pro retailové klienty budou k dispozici např. kontrola přípojného místa včetně jističů, chytrý nabíjecí kabel, nabíjecí karta, nepřetržitý servis nebo instalace domácího wallboxu. Pro ty nejnáročnější nabídne Škoda nad rámec výše uvedeného kompletní poradenství pro energeticky soběstačný dům s využitím fotovoltaických panelů, možností uchovat energii a další. Analogická nabídka s přihlédnutím k potřebám živnostníků a větších firem je platná i pro fleetové zákazníky, kterým je nabídnuto zpracování individuální energetické studie firmy s ohledem na její potřeby a provoz libovolného počtu elektrifikovaných vozů. Bližší informace podají specialisté elektromobility v autorizované obchodní síti Škoda.