PKN ORLEN vybuduje na Slovensku maloobchodní síť, otevírá nové stanice

V rámci dalšího rozšiřování své působnosti na slovenském trhu hodlá koncern ORLEN otevřít na Slovensku sedm nových čerpacích stanic. Společnost na Slovensku již patří mezi přední velkoobchodní dodavatele paliv. PKN ORLEN považuje Slovensko za nadějný maloobchodní trh, a proto zde hodlá pokračovat v investicích i v dlouhodobém horizontu.

„Na Slovensku se nám podařilo vybudovat silnou pozici v oblasti velkoobchodního prodeje paliv. Koncern ORLEN zde nabízí více než 30 různých rafinérských a petrochemických produktů. Naše dlouhodobé působení a znalost slovenského trhu jsou solidním základem pro posílení našeho působení v oblasti maloobchodního prodeje paliv. Začínáme s několika čerpacími stanicemi, ale naší ambicí pro následující dva tři roky je stát se jedním z klíčových hráčů na trhu. Maloobchodní síť, kterou chceme na Slovensku vybudovat, bude dlouhodobého charakteru a bude představovat významný odrazový můstek pro expanzi skupiny ORLEN ve střední Evropě,“ uvedl Daniel Obajtek, předseda představenstva PKN ORLEN.

Po Polsku, České republice, Německu a Litvě je Slovensko pátou zemí, kde koncern ORLEN podniká své maloobchodní aktivity. Od poloviny roku 2019 je na Slovensku v provozu první čerpací stanice nesoucí značku Benzina. Tento pilotní projekt již plní své obchodní cíle. Nové čerpací stanice budou v prostorách převzatých od jednoho soukromého provozovatele a budou renovované tak, aby poskytovaly vynikající zákaznický servis a široký výběr nepalivových produktů. Nové čerpací stanice na Slovensku by měly zahájit svůj provoz v rámci maloobchodního řetězce Benzina během nadcházejících týdnů. Celá transakce je podmíněna schválením ze strany Protimonopolního úřadu Slovenské republiky. Na Slovensku je aktuálně v provozu zhruba 900 čerpacích stanic, a téměř polovinu z nich provozují tři největší provozovatelé.

Pokud jde o sortiment a standard nabízených služeb, slovenské čerpací stanice koncernu ORLEN budou nabízet stejné produkty jako stanice v Česku. V nabídce budou mít široké spektrum paliv EFECTA a VERVA, a dále potraviny a nápoje v rámci konceptu občerstvení Stop Cafe. Kromě paliv by měl slovenský řetězec nabízet i lokální produkty a výrobky českých a polských producentů.

„V první fázi jsme se zaměřili na jednání o pronájmu nebo převzetí dosavadních stanic, ovšem do budoucna bychom mohli vybudovat i zcela nové stanice, včetně samoobslužných. Do konce tohoto roku jsme si stanovili cíl mít na Slovensku deset čerpacích stanic a jsme na dobré cestě. Hlavním faktorem tempa dalšího rozšiřování na Slovensku však bude dodržení našeho obchodního modelu,“ uvedl Tomasz Wiatrak, předseda představenstva Unipetrolu, české dceřiné společnosti PKN Orlen.

Podle průzkumů mezi slovenskými řidiči vyslovilo 69 % z nich zájem o služby čerpacích stanic se značkou Benzina.