Skupina MOL aktualizuje výhled pro rok 2019

Skupina MOL oznámila své finanční výsledky za třetí čtvrtletí roku 2019. Navzdory slabšímu makroekonomickému prostředí a mnohem nižším cenám ropy a zemního plynu mohla skupina MOL díky výbornému EBITDA za 3. čtvrtletí zvýšit celoroční výhled ze „zhruba 2,3 mld. USD“ na „zhruba 2,4 mld. USD“.

EBITDA divize Upstream poklesl ve 3. čtvrtletí na 235 mil. USD v reakci na nižší ceny ropy a výrazně nižší ceny zemního plynu. Objem těžby uhlovodíků ve 3. čtvrtletí zaznamenal mírný meziroční pokles o 1 % a činil 107 500 barelů ropného ekvivalentu denně (boepd), avšak s objemem 112 000 boepd od začátku roku se stále drží nad celoročním výhledem.

Čistý zisk segmentu Downstream na bázi CCS EBITDA se ve 3. čtvrtletí zvýšil o 4 % na 272 USD, jelikož marže v rafineriích se zotavila po poklesu v 1. pololetí. Poptávka po motorových palivech se v relevantním regionu SVE dále zvyšovala 3% tempem a přispěla k výsledkům segmentu. Práce na výstavbě závodu na zpracování polyolů, který je dosud největší organickou investicí skupiny MOL, ve 3. čtvrtletí pokročily a postupují podle harmonogramu.

Divize Služby zákazníkům dosáhla s 161 mil. USD historického čtvrtletního maxima. V mezročním vyjádření se jedná o 10% růst. Zvýšily se marže u paliv i nepalivové složky a tomuto segmentu hraje do karet taktéž silná poptávka po palivech. Nepalivový koncept Fresh Corner, který skupina MOL považuje za svou vlajkovou loď, se dynamicky šíří v celé síti. Počet rekonstruovaných čerpacích stanic s touto službou vzrostl z loňských 615 na 794.

Segment Gas Midstream dosáhl ve 3. čtvrtletí EBITDA 27 mil. USD, což je o 8 % více než loni.

„Silné finanční výsledky našeho odolného, integrovaného obchodního modelu v prvních 9 měsících nám umožňují zvýšit výhled čistého zisku na bázi CCS EBITDA za celý rok 2019 z dosavadních 2,3 mld. USD na zhruba 2,4 mld. USD. Nadále také generujeme zjednodušené cash flow a jsme schopni financovat organické investice o téměř dvojnásobném objemu, které souvisejí s našimi strategickými transformačními projekty. Naše vlajková loď v podobě závodu na polyoly vzniká v souladu s plánem. Ve 3. čtvrtletí jsme odvedli kus dobré práce a projekt je nyní dokončen z více než 35 %.,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Zsolt Hernádi.