Miloslav Hlavsa: Prostor vidím ještě tak na pět kontejnerových stanic     

Koncept Coop 24 se rozšiřuje, nově mohou zákazníci natankovat v Lanškrouně, kde je k dispozici také myčka. Jde o čtvrtou samoobslužnou čerpací stanici kontejnerového typu v regionu, trojice těch předchozích se nachází v Ústí nad Orlicí, Letohradě a Opočně. Jaké další plány s nimi obchodní družstvo Konzum Ústí nad Orlicí má?

Přiměřený zisk, umožňující rozvoj dalších aktivit, které pomáhají zkvalitňovat život v regionu, kde společnost působí a nabízet svým členům hodnoty, které ocení.  To jsou hlavní cíle družstva, které nabízí kromě sítě obchodů s rychloobrátkovým zbožím, také řadu dalších aktivit, prospěšných pro členy. Patří k nim i prodej pohonných hmot. O bezobslužném konceptu Coop 24 jsme si povídali s ředitelem družstva, Miloslavem Hlavsou.

Kde se vzal vlastně nápad provozovat čerpací stanice Coop 24?

Tak jak to obvykle chodí. Nejdříve jsme si mysleli, že prodávat pohonné hmoty je velmi jednoduché a obrovsky ziskové. Konzum spoluvlastní 5500 rodin z regionu a my neustále hledáme, jaké benefity bychom jim mohli přinést. Takže jsme se v roce 2008 pustili do vybudování naší první čerpací stanice u diskontní prodejny v Opočně. No a potom, když jsme se podívali na první hospodářské výsledky, jsme velmi rychle vystřízlivěli.

Takže nastal čas pro bezobslužnou variantu…

Ano, hledali jsme cestu, jak ušetřit náklady, zajistit bezpečnost a nabídnout zákazníkům hlavní benefity v podobě rychlého a levného tankování. Byli jsme první v republice, kdo na počátku roku 2009 zákazníkům nabídl veřejnou a plně samoobslužnou čerpací stanici. Dává nám to smysl, protože tím rozšiřujeme nákupní koš našeho člena, najednou už to není jen o nákupu potravin, ale také právě pohonných hmot. A když jde o tu cenu, tak díky režimu samoobslužnosti můžeme ušetřené finance dát členům v podobě výhodnějších cen.

Samoobslužnou čerpačku mají raději ženy než muži.

Velké sítě čerpacích stanic se dnes zaměřují hlavně na další servis, jako je právě obchod, občerstvení, káva. Jak to vidíte vy?

To je určitě prima a funguje to, hlavně na hlavních tazích, kde si lidé chtějí nejen natankovat, ale odpočinout si, dát si to kafe. Ale nedává to příliš smysl na malém městě, kde má zákazník trochu jinou misi – potřebuje natankovat za dobrou cenu pohonné hmoty, kafe si dá doma. Jsou lokality, kde má smysl provozovat čerpačku s veškerým komfortem a pak jsou lokality, kde chce zákazník právě jen natankovat. Rozhodli jsme se nabízet zákazníkům tu druhou možnost – natankovat za co nejlevnější ceny.

Jak to tedy funguje v praxi?

Jde o samoobslužný nepřetržitý provoz. Platba je prováděna výhradně platebními kartami. Tankovat lze benzin Natural 95 a naftu. Tankování je intuitivní, navigační systém a pokyny na obrazovce jsou srozumitelné. Maximálně musí zákazník překonat nějaký prvotní ostych nebo strach, že neví, jak natankovat. Zajímavé je, že spíše u nás tankují ženy než muži.

Tankovat mohou jen členové družstva?

Tankovat může kdokoli a platí, že ceny máme nejlevnější v regionu. Můžeme si to dovolit právě díky té bezobslužnosti, díky ušetřeným nákladům na personál, které tak můžeme „vrátit“ členům v lepších cenách. Členové mají navíc ten benefit, že se jim částka načítá na slevové konto, takže mohou získat až tříprocentní slevu navíc, kromě těch lepších cen, za které tankují.

V Lanškrouně máte také myčku, pustíte se do „nového byznysu“?

V Lanškrouně jsme převzali kontejnerovou čerpací stanici po předchozím majiteli, který tam také provozoval myčku. To je pro nás novinka, protože nemáme zkušenosti s jejím provozem, ale učíme se a dává to smysl jako další doplňková služba pro naše členy.

Vidíte další prostor pro rozšíření konceptu Coop 24?

Určitě bychom chtěli postavit další, i přes to, že se to neobejde bez poměrně značné administrativní zátěže. Vidím v našem regionu prostor ještě tak pro pět kontejnerových čerpaček.

(JH) 

Miloslav Hlavsa, ředitel, Konzum, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí: Nejsme motivováni ziskem, ale prospěšností