Slovensko spouští dotace na elektromobily

Přes 200 tisíc korun mohou získat zákazníci na Slovensku, kteří se rozhodnou pro koupi elektromobilu, o něco menší je dotace na hybrid (128 tisíc korun). Využít ji mohou jak právnické, tak fyzické osoby. V České republice na dotace dosáhnou od roku 2020 v menší míře pouze firmy.

Na Slovensku tak bude možné pořídit plně elektrický vůz Škoda Citygoe iV za méně než tři sta tisíc korun. Slovensko totiž spouští velkorysý program dotací na elektromobily. Od 11. prosince se budou moci zájemci registrovat. Celkem je vyčleněno 5 milionů eur (128 milionů korun), ministerstvo hospodářství ale oznámilo, že v případě velkého zájmu prostředky zvýší. Ministerstvo totiž předpokládá, že dotace vzbudí zájem i u těch osob a firem, jejichž cílem je chovat se ekologičtěji. U odborné veřejnosti ale nepanuje shoda v tom, že by právě elektromobily (alespoň v současné situaci) byly tím nejekologičtějším řešením. Podle Ivana Indráčka, předsedy České asociace LPG by to naopak do doby, než dostatečně vzroste podíl bezemisních alternativ, mohlo být ekologičtějším řešením LPG.

LPG může výrazně snížit emise v dopravě do doby, než dostatečně vzroste podíl bezemisních alternativ

V České republice chystá dotace na elektromobily také ministerstvo průmyslu a obchodu. Žádat o ně ale budou moci od ledna pouze firmy, přičemž dotaze na jeden elektromobil by měla být kolem 250 tisíc korun a ministerstvo chce vyčlenit 50 milionů korun.