Nejvýkonnější rychlonabíjecí stanice je u OMV Beroun-jih, v roce 2020 přibudou dvě na D1

U čerpací stanice OMV Beroun-jih na dálnici D5 směrem do Prahy byla otevřena první rychlodobíjecí stanice Ionity v České republice, o které jsme již informovali v září. Majitelé elektromobilů mohou nyní využívat nejvýkonnější a nejpokrokovější technologii. Každá ze čtyř instalovaných jednotek je připravena dobíjet prostřednictvím standardního konektoru CCS2 elektromobily s využitím výkonu až 350 kW.

Při použití s dnes vyráběnými vozy, které umožňují dobíjení maximálním výkonem zhruba 150 kW, to reálně znamená dobití baterií do kapacity přibližně 80 % během asi 20 až 25 minut. To může dle typu elektromobilu představovat dojezd až 300 km. Pro nabití na zhruba 100 km postačí asi desetiminutová zastávka. V brzké době se očekává představení nových modelů aut, která budou schopna využít plný výkon Ionity. Společnosti OMV a Ionity vycházejí otevřením nové stanice vstříc smysluplnému pojetí elektromobility, které umožní načerpat energii na stovky kilometrů za podobný čas, jaký je třeba k doplnění nádrže tradičními palivy.

Řešení Ionity nabízí oproti stávající nejrozšířenější síti rychlodobíjecích stanic na území ČR téměř sedminásobný výkon. Otevření první rychlodobíjecí stanice Ionity u čerpací stanice OMV navazuje na celoevropskou spolupráci těchto dvou značek, která se již osvědčila v Rakousku, Maďarsku a Slovinsku a zahrnuje již 17 stávajících a řadu připravovaných dobíjecích lokalit. V České republice se bude spolupráce rozšiřovat a v roce 2020 budou u OMV otevřena minimálně další dvě dobíjecí místa Ionity, a to na nejvytíženější dálnici D1 mezi Prahou a Brnem.

Úhrada za dobíjení na Ionity je paušální a zákazník zaplatí bez ohledu na dobu dobíjení nebo typ vozu jednorázovou částku 205 Kč za jedno připojení. Pro platbu je možné jednoduše využít karty RFID vydané jakýmkoli poskytovatelem služeb Ionity. Během bezkontaktní platby odečte systém příslušnou částku z kreditu. Kromě toho lze pomocí aplikace nebo webu zaplatit také běžnou platební kartou stejným způsobem jako při online nákupech.

„Otevřením první stanice Ionity v České republice u OMV pokračujeme v inovacích a posouváme dále naši filozofii We Care More. Na našich čerpacích stanicích nabízíme lidem na cestách vždy nejvyšší možný komfort, kvalitu paliv i všech souvisejících služeb. To v dnešní době zahrnuje také rychlodobíjecí stanice pro elektromobily,“ říká Michal Janda, marketingový manažer společnosti OMV Česká republika.

„Vstup do České republiky, která leží z pohledu dopravního vytížení přímo v srdci Evropy, je pro nás dalším milníkem. OMV vnímáme jako stabilního a osvědčeného partnera, s nímž budeme i nadále úzce spolupracovat,“ říká Michael Hajesch, generální ředitel společnosti Ionity.

Takhle vypadá budoucnost podle Ionity