O dotaci na elektromobil lze žádat do května

Státní Agentura pro podnikání a inovace začala přijímat žádosti firem o dotace na nákup elektromobilů, do žádostí spadají i další projekty, které jsou v souladu s cirkulární ekonomikou (například získávání druhotných surovin pro další zpracování). Žádost mohou podat pouze firmy a stát z celkové částky 600 milionů korun vyčlení na elektromobilitu 50 milionů. 

V rámci podpory elektromobility mohou firmy získat až 40% dotaci na nákup elektromobilů s bateriovým pohonem (BEV) nebo s prodlouženým dojezdem (EREV) a na pořízení dobíjecích stanic ve svých areálech. Žádosti mohou podávat až do 28. května. Největší částka z 600 milionů korun míří na projekty cirkulární ekonomiky.

Na sousedním Slovensku byly spuštěny dotace koncem loňského roku, proti tuzemsku si ale žádost mohou podat i fyzické osoby. Elektromobilita se skloňuje ve všech pádech a řada subjektů na ni sází karty, tak například E.ON chce mít do tří let v tuzemsku až tři stovky veřejných dobíjecích stanic. O tom, zda je právě elektromobilita tou jedinou možnou cestou ale pochybují jiní, tak například podle České asociace LPG může právě LPG účinně pomoci snížit emise do doby, než dostatečně vzroste podíl bezemisních variant.

Škoda Auto přiváží do Prahy inovativní technologii pro nabíjení elektromobilů