Čínská poptávka po ropě klesá, pohonné hmoty zlevní i v tuzemsku

Hrozba v podobě koronaviru, jež už několik týdnů trápí Čínu, snížila celosvětovou cenu ropy. Podle analytiků to  zrychlí pokles cen benzinu a nafty také v tuzemsku.

V tuto chvíli se nedá predikovat, jak velký pokles to bude a vše bude záležet na dalším vývoji na celosvětovém trhu, v posledních dnech ale klesají kvůli obavám z nákazy jak ceny severomořské ropy Brent, tak americké lehké ropy WTI. Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku od konce loňského roku rostly, ve druhé polovině ledna se ale trend otočil.

Podle analytiků by se propad cen ropy na českých benzinkách měl projevit svižnějším tempem zlevňování pohonných hmot, přibližně o 30 až 40 haléřů na litr PHM. Z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje, vyplývá, že litr benzinu Natural 95 na konci minulého týdne v Česku stál průměrně 32,06 koruny, litr nafty 31,80 koruny. Masivnější zlevnění očekávají analytici v příštích týdnech. Na zlevnění teď bude mít ještě vliv to, jak na situaci zareaguje kartel OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a jeho spojenci. Řádné zasedání mělo proběhnout až na začátku března, aktuální situace kolem pádu cen ropy ale zřejmě vyvolá potřebu schůzky už v únoru.