Autokosmetika a provozní kapaliny: Klesá zájem o univerzální směsi

V objemu nejčastěji kupovanou kapalinou na čerpací stanici je palivo. Avšak automobil má pod kapotou většinou dalších pět nádob. O to, aby řidičům nezůstaly prázdné, a tak jejich vozidlo nevyřadily případně z provozu, se můžete postarat vy. Nabídněte jim nové efektivnější produkty, které žádají, a jejich vozidla to ocení.

Po palivu je často doplňovanou kapalinou v automobilu ta do ostřikovačů. Většina řidičů ji vybírá podle deklarované odolnosti proti mrazu a ceny. Právě nastává období, kdy je nutné začít používat zimní směs, tedy takovou, která nejen nezamrzne, ale navíc nepoškodí celý ostřikovací okruh.

Klesá zájem o univerzální směsi

Určit termín záměny směsi zimních ostřikovačů v sortimentu čerpací stanice je velice těžké, a proto existují na jaro a podzim přechodové varianty do minus pěti stupňů. V posledních letech však trh ovlivňuje rozmarné počasí. Zima přechází rovnou do léta a změny počasí jsou opravdu rychlé, není už tak velký zájem o univerzální vody do ostřikovačů. „V ostřikovačích je naše portfolio velice široké. Jednotlivé výrobky navíc dodáváme v různých velikostech balení. Hlavním důvodem je uspokojení potřeb řidičů na čerpacích stanicích,“ zmiňuje Tomáš Skopový, marketingový ředitel společnosti DF Partner. V tuzemsku se navíc příliš neosvědčily ani koncentráty. Co se zimní sezony týče, nejprodávanější je podle odborníků směs do minus dvaceti v třílitrovém balení. I tato modrá „voda“ má však celou řadu záludností. Není tak radno sahat po neprověřených značkách. Snadno by se tak mohlo stát, že poškodí lak a budou škodlivé i pro člověka a přírodu. „Současným trendem v našem odvětví je výroba vysoce kvalitních produktů autokosmetiky, olejů, chladicích směsí a směsí do ostřikovačů. Hlídání kvality našich produktů zajištují dvě nadstandardně vybavené laboratoře ve výrobních závodech v Čechách a na Moravě. Zákazníkům tímto zaručujeme vysokou kvalitu a účinnost našich produktů,“ sděluje Milan Demel, obchodní ředitel společnosti Filson.

Stále více zákazníků volí stojací sáčky letních i zimních kapalin do ostřikovačů. Tento typ obalu je velice šetrný k životnímu prostředí, až ze 70 % ho lze recyklovat. „Během několika týdnů uvedeme na trh novinku v podobě nového obalu Chytrý kanystr druhé generace, jehož první generaci si zákazníci oblíbili pro jeho praktičnost a kvalitu,“ prozrazuje Milan Demel. Oblibě se těší také speciální edice pro ženy. „I proto jsme rozšířili nabídku o kapalinu do ostřikovačů Carlson Pink Lady, která je primárně určena pro řidičky. Kapalina je v chytrém kanystru, a to z důvodů, aby spotřebitelka nalévání do nádržky ostřikovačů měla usnadněné. Barva kapaliny je růžová, tak aby byla na čerpacích stanicích nepřehlédnutelná, s příjemnou vůní a etiketou růžového plameňáka,“ vysvětluje Milan Demel. V nabídce této značky dále figurují letní a zimní kapaliny Carlson Nano, které jsou k dostání ve čtyřlitrových baleních a v prodejnosti zaujímají přední příčky.

Novinkou v tomto sortimentu, i když letní, je také Sheron Power směs do ostřikovačů se speciální recepturou garantující vyšší mycí účinek. „Po použití zajistí nejen lepší výhled, čistější sklo, ale zároveň pomáhá lépe odstraňovat hmyz než běžné ostřikovače,“ prozrazuje Tomáš Skopový. Letní ostřikovač Power navíc vyniká i svěžím aroma s vůní broskví. Atraktivní vzhled v oranžové barvě zase evokuje energii a sílu.


„Stromeček doplňuje plechovka.“

Významné novinky se dočkala legendární značka Wunder-Baum, která dlouhá léta svými stromečky provoňuje nejen interiéry automobilů. Došlo k inovaci a nyní je tento produkt k dostání ve formě atraktivní vonné plechovky Fiber Can. Obsahuje recyklovaná vlákna, která zaručí dlouhotrvající vůni. Plechovka je vhodná pro použití v autě i v domácnosti a nastavitelným víčkem lze regulovat intenzitu vůně. V současné době je k dostání ve vůních Black Ice, Cherry, New Car a Tropical.

Tomáš Polreich, brand manager, AutoMax Group


Čistič oken v létě, v zimě tekuté stěrače

Kromě kapalin do ostřikovačů potřebuje sklo i další péči. „V létě řidiči ocení například Coyote Čistič oken v 650militrovém balení. Ten čistí a odmašťuje nejen okna, ale také světlomety a zrcadla,“ sděluje Tomáš Polreich, brand manager společnosti AutoMax Group, pod kterou spadá značka Coyote. Čistič při aplikaci vytváří aktivní pěnu. Silný účinek tohoto přípravku jednoduše odstraňuje organické nečistoty, bláto a hmyz, což řidiči v tomto období jistě ocení.

„S odchodem léta a přípravou vozů na deštivý podzim je vhodné zákazníkům nabídnout Coyote Tekuté stěrače. Tento přípravek vytváří na skle ochranný film, který výrazně odpuzuje vodu a nečistoty a zvyšuje viditelnost v nepříznivém deštivém počasí. Navíc minimalizuje možnost námrazy oken v zimním období,“ informuje Tomáš Polreich. Aplikace tekutých stěračů je přitom jednoduchá, na suché čisté sklo se přípravek nastříká, nechá zaschnout a matný povrch se rozleští. Tento postup se opakuje podle potřeb.

Přípravky se jednodušeji používají

V oblasti hobby kosmetiky odborníci zaznamenávají posun v čištění interiérů a exteriérů k produktům, které mají co nejjednodušší použití. „Ze strany zákazníků tak roste poptávka po výrobcích typu ‚rychle a snadno‘ neboli po těch, které šetří čas a tím i peníze,“ zmiňuje Tomáš Polreich. Podzimní novinkou je tak Coyote Čistič disků Red určený k čištění litých a ocelových ráfků. Přípravek zbaví disky zbytků oleje, sazí a prachu z brzdových destiček a vrátí jim původní lesk. Stačí ho přitom nastříkat na ráfky, kde zbarví nečistoty na červeno a vytvoří takzvaný krvavý efekt – čím intenzivnější červená je, tím větší je znečištění. Po působení se disky omyjí čistou vodou. Základním principem při vývoji produktů je jejich maximální účinnost a jednoduché použití.

I do čerpacích stanic sdružených ve skupinách přicházejí novinky. „Rozšiřujeme portfolio naší značky Platinum, pod kterou uvádíme na trh nové kapaliny do chladičů ve třech různých specifikacích. Nové kapaliny Platinum jsou v provedení ready-to-use, tedy není potřeba je ředit a jsou určeny k přímému užití,“ prozrazuje Filip Balcárek, ředitel pro shop a gastro sítě Benzina patřící do skupiny Unipetrol. Důležitost mít na čerpačce dostupné ihned použitelné kapaliny zmiňuje i Tomáš Skopový: „Z koncentrovaných a velkých balení se přechází na naředěné jednolitrové výrobky. Z našeho sortimentu jsou to hlavně chladicí kapaliny, ale i oleje a kapalina do ostřikovačů.“

Autokosmetika a oblast mytí aut jako taková jsou jednou z klíčových oblastí na čerpacích stanicích MOL. „Každý rok zrekonstruujeme a obnovíme přes 20 mycích stanic, obliba roste zejména u ručních myček, takzvaných jet wash. V posledním roce navíc došlo k rozšíření našeho prodejního sortimentu o kapalné aditivum AdBlue pod vlastní značkou,“ říká Ivo Velíšek, retail shop manager MOL Česká republika. Jak upozorňuje Tomáš Skopový, u této kapaliny rostou prodeje nejen u nákladních automobilů, ale tankovat ji mají povinnost i řidiči nových osobních automobilů.

Inovacemi procházejí i aditiva a oleje

I značka STP letos přichází s novinkami. Následuje tak trendy ohledně snižování CO2 a reaguje na tlak Evropské unie na snižování emisí. „V nabídce novinek najdete aditivum na snížení emisí jak pro benzinová, tak naftová vozidla. Vozidla vybavená systémem start-stop musí odolávat další výzvě. Díky jeho přítomnosti je systém sání paliva náchylnější k hromadění usazenin, protože startování probíhá mnohem častěji. Jakmile se v něm vytvoří usazeniny, dochází ke ztrátě výkonu, problémům s řízením a navýšení emisí výfukových plynů. Naše přípravky Start-Stop benzín a Start-Stop diesel snižují emise výfukových plynů, čistí komponenty a udržují palivový systém čistý a šetří samozřejmě spotřebu paliva,“ prozrazuje Tomáš Polreich.

V letošním roce došlo i k rozšíření řady olejů značky Carlson, a to o takzvané lehkoběžné. Příkladem je olej Carlson Millenium Synth Longlife IV SAE 0W-20 v jedno- a čtyřlitrovém balení. Lze jej použít v motorech nejnovějších modelů koncernu Volkswagen. Dále na trh přišel olej Carlson Millenium Synth Stop-Start SAE 0W-30 opět jak v litrovém, tak čtyřlitrovém balení. „Jeho inteligentní molekuly ochrání motor v každém okamžiku nastartování, protože dramaticky snižují opotřebení v režimu start-stop,“ popisuje Milan Demel. Pracuje tak, že vytvoří samoregenerační vrstvu, která ulpívá na kovovém povrchu a chrání motor v podmínkách hustého provozu. Tomáš Skopový zmiňuje také dostupnost nové značky motorových olejů Eurol. Její nabídka zahrnuje běžné viskozity a spotřebitelské balení je vhodné také pro čerpací stanice.