Návrat do normálního stavu lze očekávat koncem léta, čerpací stanice čekají převratné časy

Aktuální nouzový stav a opatření, která se k němu váží, komplikují finanční situaci mnoha čerpacím stanicím.  Pokles tržeb z prodeje paliv i doplňkového sortimentu je každým dnem citelnější, někteří hráči na trhu zcela uzavřeli část čerpacích stanic,  další upravili provozní dobu. Zatímco propady jsou největší především u státních hranic, městských čerpačkám, které nabízejí také možnost nákupu základních potravin (jako je například koncept Billa stop & shop) se naopak daří, zákazníci tu vyřídí dvě nákupní mise najednou. Pro malé čerpací stanice ale může mít dlouhodobě trvající stav fatální důsledky. Dá se připravit na budoucnost?  

Tiskový mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) Václav Loula očekává celkový propad prodejů pohonných hmot v tuzemsku o dvacet až třicet procent. Návrat do stavu před koronavirovou nákazou podle něj bude pozvolný a spíš se jedná o otázku měsíců než týdnů. Jak dalekosáhlé důsledky to bude mít pro jednotlivé čerpací stanice ovlivní jejich poloha, skladba zákazníků i míra nabízených služeb a doplňkový sortiment. Po postupném uvolnění opatření a znovu nastartování ekonomiky by mohlo dojít ke zvýšení prodejů pohonných hmot někdy koncem léta. „Pokud se ekonomika dostane rychle do dobré kondice, mohla by se měsíční spotřeba nafty přiblížit někdy na přelomu srpna a září na průměrnou měsíční úroveň dosahovanou v minulém roce,“ míní. Více si o současném stavu můžete přečíst v rozhovoru Václav Loula: Je třeba rychle nastartovat ekonomiku.

Podle předsedy představenstva SČS – Unie nezávislých petrolejářů Ivana Indráčka zatím není možné předvídat, jak budou zákazníci po uvolnění krizových opatření reagovat. „Část lidí je vyplašena díky médiím a část zase nekriticky odmítá jakákoli bezpečnostní opatření. Musíme určitě počítat s tím, že část spotřebitelů zůstane ještě hodně dlouhou dobu velmi opatrná, což se promítne i do jejich nákupních návyků,“ míní. Návrat k původnímu stavu bude podle něj trvat dlouho a bude záviset na tom, jak rychle se vzpamatuje v tuto chvíli přibržděná ekonomika, a to nejen česká, ale i ta evropská. Nadále bude třeba dodržovat přísná hygienická opatření, ať už v podobě ochranných plexiskel, možná i roušek a také zvýšené frekvence dezinfekce kritických míst. Pumpařům doporučuje tyto kroky především proto, aby zajistili maximální hygienu a tím také posilovali důvěru zákazníků, kteří zamíří na čerpačku nakoupit. Očekává, že zákazníci budou velmi opatrní, omezí zbytné nákupy i cestování a to se promítne i do spotřeby pohonných hmot. Krizová opatření se projevila na zvýšené míře bezkontaktních plateb, které zákazníci stále častěji využívají.  „To může být pro čerpací stanice možná pozitivní zpráva, protože se snižuje riziko práce s hotovostí. Na druhou stranu může být i negativní, přináší totiž zvýšené poplatky, které čerpacím stanicím ukrojí z jejich marží,“ upozorňuje Ivan Indráček. Rozšiřující se platby přes telefon zase dávají zelenou komplexnějším věrnostním aplikacím pro motoristy.

Pozor na druhotnou platební neschopnost

„Dlouhodobě upozorňujeme, že lze očekávat druhotnou platební neschopnost dopravců a bude se tedy pravděpodobně opakovat scénář z let 2008/2009,“ říká Ivan Indráček. Dopravci nejprve platí za to, co je pro ně životně důležité – tedy leasing, mzdy a daně, dodavatele pohonných hmot, kterému zůstanou dlužit, totiž mohou snadno vyměnit. „Provozovatelé čerpacích stanic by měli být velmi opatrní,“ doporučuje Indráček. Určitý vliv na spotřebu pohonných hmot budou být také nové pracovní návyky firem, které si v současné době osahaly výhody práce z domova a potenciál elektronických komunikací. Obojí totiž vede k určitému snižování dopravy, tudíž k nižší spotřebě pohonných hmot a samozřejmě i doplňkového prodeje. „Ekonomická krize ale také obvykle přináší nezaměstnanost, což by mohla být z pohledu čerpacích stanic výhoda,“ míní a dodává, že tak skončí neúnosný tlak na zvyšování mezd a provozovatelé čerpacích stanic budou mít větší možnost výběru personálu, budou na něj moci klást vyšší nároky. Ačkoli se na první pohled může zdát, že budoucnost nevypadá pro čerpací stanice zrovna nejrůžověji, současný krizový stav přináší do budoucna i šance. „Čerpačky musí hledat nové aktivity, které jim pomohou se uživit, přičemž ty nezávislé mají na své straně výhodu vyšší míry flexibility než velcí hráči na trhu,“ uzavírá Ivan Indráček.

Čerpačky přijaly ochranná opatření, firmy se zaměřily na pomoc 

Společnost Mol Česká republika má aktuálně uzavřených 17 čerpacích stanic, téměř čtyřicítka  má upravenou otevírací dobu. „Čerpací stanice momentálně neplánujeme dále uzavírat, právě naopak čekáme na postupné uvolňování opatření, které nám umožní dočasné omezení u čerpaček na státních hranicích zrušit a znova naplno otevřít. Aktuálně pokles evidujeme hlavně na stanicích na hraničních přechodech, a to z důvodu státem zavedených opatření, které jsme nedokázali ovlivnit. V těchto časech se ukazuje, jak je pro zákazníky důležité nebýt jenom prodejcem paliva, ale i kvalitního občerstvení i kávy,“ říká ředitel komunikace společnosti Anton Molnár. Společnost obnovila prodej kávy s sebou už koncem března, kávu zdarma u ní mají také složky IZS. Zákazníci mají možnost si s sebou zakoupit balené pečivo.

Lídr trhu, společnost Benzina, má v provozu všechny čerpací stanice. „V současnosti jsme pouze omezili provozní dobu na přibližně třicet čerpacích stanicích v rámci naši sítě, která celkově čítá 416 čerpacích stanic,“ uvádí Michal Procházka, specialista komunikace společnosti Unipetrol. Firma pružně reagovala a vybavila všechny své pobočky ochrannými plexiskly, které zajišťují vyšší bezpečnost pro personál i zákazníky. Společnost, a také jí provozovaná Nadace Unipetrol, se velmi výrazně zapojily do podpory místních samospráv, nemocnic i složkám IZS, ať už distribucí dezinfekce, ochranných obleků pro nemocnice nebo občerstvení pro řidiče na česko-polských hranicích. Dohromady se jednalo o občerstvení v hodnotě 380 tisíc korun (19 350 energetických nápojů Verva, 10 368 muffinů, 7 020 balených vod a 5 220 drobných pochutin). Největší tuzemská síť čerpacích stanic zajistila také občerstvení ve formě 1 950 sendvičů pro Fakultní nemocnici v Motole. Benzina rovněž darovala tankovací karty v hodnotě 50 000 korun neziskové organizaci Hewer, která zajišťuje služby osobní asistence v domácím prostředí na území sedmi krajů České republiky.

Společnost OMV Česká republika provozuje v tuzemsku 140 čerpacích stanic a podle představitelů firmy se i přes složitou současnou situaci neplánuje zastavení provozu, u některých čerpacích stanic ale upravila firma provozní dobu. Všechny stanice jsou opatřeny ochrannými plexiskly a v současné chvíli je jejich stav stabilizovaný. „Věříme, že zavedená opatření povedou k tomu, že se situace nejen v naší zemi brzy vrátí k původnímu stavu. Jsme připraveni kdykoliv obnovit všechny služby na čerpacích stanicích v plném rozsahu, na který byli zákazníci zvyklí,“ říká marketingový ředitel společnosti Michal Janda. Ani společnost Tank Ono neplánuje uzavřít žádnou z čerpacích stanic, i když vedoucí čerpacích stanic Jan Šimek potvrzuje, že na některých příhraničních stanicích tržby výrazně poklesly.

I nezávislé čerpací stanice přijaly velmi přísná hygienická opatření. „Přestože v okrese Vyškov není mnoho evidovaných nemocných s Covid-19 na  počet obyvatel, dodržujeme velmi přísná hygienická pravidla. Bistro je uzavřeno, pro zákazníky jsou k dispozici jednorázové rukavice, dezinfekční gely, informujeme je o potřebných odstupech s vyznačením před pokladní zónou,“ přibližuje opatření manažer čerpací stanice CarOil Jaroslav Pinkava. Pracovní dobu upravil tak, aby se zaměstnanci střídali bez osobního styku, všichni jsou vybaveni latexovými nebo vinylovými rukavicemi a ochrannými rouškami. Pokladní zóna je chráněna přepážkou a i zde jsou dávkovače dezinfekce.