Skupina MOL vykázala čistou ztrátu ve výši 152 mil. USD

Skupina MOL oznámila finanční výsledky za první čtvrtletí 2020. Rozsáhlé ztráty ze zásob a devízových operací vedly k tomu, že MOL vykázal čistou ztrátu 152 milionů USD. Je to první projev krize související s pandemií. Podnikatelské aktivity byly silné až do poloviny března, což odráží CCS EBITDA ve výši 622 milionů USD, ale pandemie už v posledních dvou-třech březnových týdnech začala vážně ovlivňovat celé podnikání a situace se v dubnu dále zhoršovala. Z důvodu nepředvídatelného vnějšího prostředí byl cíl EBITDA pro rok 2020 stažený a výhled kapitálových výdajů se snížil o víc jak 25 %. 

Předseda představenstva a generální ředitel Skupiny MOL Zsolt Hernádi k výsledkům uvedl:COVID-19 formuje a ovládá svět a energetický průmysl. Pandemie a následní hospodářská krize vrhají dlouhý stín na naši celkovou výkonnost v roce 2020. Jednotlivci a společnosti vstoupili do období nejistoty, na jakou pravděpodobně nikdo z nás nikdy předtím ani nepomyslel. I když bojujeme proti pandemii a děláme všechno, co je v našich silách, abychom chránili naše lidi, naše zákazníky a partnery, usilovně pracujeme i na zabezpečení toho, aby společnost MOL mohla fungovat i v extrémních scénářích a aby z této krize nakonec mohla vyjít ještě silnější. Naši odhodlaní kolegové, vysoce kvalitní aktiva, silná rozvaha a náš odolný integrovaný podnikatelský model nám pomůžou projít přes tyto neznámé vody. Již jsme udělali několik složitých rozhodnutí, které nám pomůžou dosáhnout neutrální vliv hotovosti, udržet naši likviditu a finanční flexibilitu a umožní nám využít příležitosti, které můžou vzniknout na cestě k normalizaci situace.“

Upstream Q1

V důsledku extrémně nízkých cen ropy od začátku března klesla EBITDA v Upstreamu v prvním čtvrtletí na 185 milionů USD. Objem těžby ropy a zemního plynu byl 110,6 mboepd, což je v důsledku přirozeného poklesu v střední a východní Evropě meziročně o 4 % méně. V prvním čtvrtletí se MOL jako operátor ropného pole soustředil na offshore průzkum ropy a zemního plynu v teritoriálních vodách Norska s předběžným odhadem vytěžitelných zdrojů mezi 12 – 71 miliony barelů.

  • Aktualizace za duben: MOL úspěšně ukončil akvizici podílů společnosti Chevron v Ázerbájdžánu, od které koupil 9,57% podíl na ropném poli ACG a 8,9% podíl na plynovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan. Nově zavedené OPEX a CAPEX opatření reflektovaly pokles cen na přibližně 25 USD/barel ropy. V Pákistánu blok TAL v současnosti těží jenom na přibližně 50 % kapacity, čímž se přizpůsobil odstávce rafinérií způsobené poklesem poptávky v průběhu koronakrize. Průměrná cena ropy Brent byla v dubnu v průměru kolem 18,5 USD/bbl, což je méně než polovina úrovně za první čtvrtletí. Klesaly i ceny zemního plynu, co naznačuje výrazně slabší výhled v druhém čtvrtletí.

Downstream Q1

Čistá CCS EBITDA se v prvním čtvrtletí zdvojnásobila a díky zdvojnásobení rafinerských marží meziročně stoupla z nízké úrovně na 295 miliónů USD. Projekt Polyol zaznamenal v závěru prvního čtvrtletí 60% dokončenost. Pandemie ovlivňuje i dodavatelský řetězec projektu a komplikuje mobilizaci pracovní síly. Celý vliv současné situace na harmonogram projektu zatím není možné posoudit, ale očekává se skluz.

  • Aktualizace za duben: Rafinerie byly v provozu na 70 až 75 % výkonu a etylénové jednotky fungovaly s kapacitou 90 %. Rafinerská marže byla v dubnu 9 USD/bbl, ale výrazně se propadla; petrochemická marže je od poloviny března na 500 – 600 EUR/t. Všechny hlavní logistické trasy a systémy jsou v provozu.

Služby pro zákazníky Q1

EBITDA v lokálních měnách vzrostla o 4 % (88 milionů USD), ale omezení pohybu a extrémní podmínky podnikání v posledních 2 – 3 týdnech března vymazaly velkou část silného růstu, který byl zaznamenaný v prvním čtvrtletí v palivovém i nepalivovém segmentu.

  • Aktualizace za duben: Prodej motorových paliv se propadl v celé síti o přibližně 35 – 40 %,  v posledním čase se ale pomalu zlepšuje. Prodej nepalivového zboží a marže zpočátku klesaly, ale prodej občerstvení se v posledních týdnech zlepšil a sortiment se rozšířil. Výsledky za nepalivový segment jsou jen o 10 až 20 % pod úrovní loňského roku.

Midstream – přeprava zemního plynu Q1

EBITDA meziročně vzrostla o 9 % na úroveň 71 milionů USD, což bylo způsobené vyšším přepravním objemem a nižšími provozními náklady. Domácí objemy přepravy byly stejné, objemy vývozu se v prvním čtvrtletí zvýšily o 39 %. OPEX klesl vzhledem k nižší spotřebě plynu v souladu s nižšími nákupními cenami plynu.