Meziročně klesla spotřeba prodeje PHM, oživení spotřeby táhne podnikatelský segment

V prvním čtvrtletí navzdory propadu cen meziročně klesla spotřeba pohonných hmot. ČTK to potvrdila Česká asociace petrolejářského průmyslu (ČAPPO). Podle společnosti Unipetrol začíná v posledních týdnech opět spotřeba narůstat. 

Podle ČAPPO se od začátku ledna do konce března spotřebovalo 1,34 miliardy litrů motorové nafty a 445 milionů litrů benzinu. U nafty činí pokles proti stejnému období loňského roku tři procenta, u benzinu sedm procent.  Z dat společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje, vyplývá, že průměrná cena benzinu i nafty klesla během letošního prvního čtvrtletí v ČR zhruba o čtyři koruny k 28 korunám za litr. Pokles pokračoval dále v dubnu, důvodem byl propad cen ropy.

V samotném březnu klesla spotřeba automobilových benzinů v ČR podle ČAPPO meziročně o pětinu na 139 milionů litrů a u nafty o 11 procent na 446 milionů litrů. Asociace očekává, že další vývoj spotřeby benzinu za duben bude v porovnání s dubnem 2019 nižší o čtvrtinu a u nafty o 15 procent. Výraznější zlepšení ve spotřebě pohonných hmot očekává až ve čtvrtém čtvrtletí. Podle společnosti Unipetrol už čtvrtý týden v řadě objem prodaných paliv začíná růst a v posledních dnech je nárůst intenzivnější. Spotřeba běžných motoristů sice roste velmi pomalu, ale v podnikatelském segmentu registruje společnost rychlejší oživení spotřeby.

Benzín a nafta již téměř měsíc zdražují

Zatímco v průběhu dubna se řidiči při zastávkách na čerpacích stanicích radovali ze snižování cen pohonných hmot, v průběhu května začaly PHM zdražovat. Nejnižších průměrných cen pohonných hmot bylo dosaženo 9. května. Tehdy stál litr benzínu 25,60 koruny a litr nafty 25,76 koruny. Od té doby však ceny nezadržitelně stoupají. Aktuálně se průměrná cena benzínu vyšplhala na 26,27 koruny za litr a nafta je v průměru jen o 16 haléřů za litr levnější. Za růstem cen stojí výrazný obrat na trhu s ropou. Zatímco ještě na konci dubna se cena ropy Brent pohybovala kolem úrovně 20 dolarů za barel, začátkem června byla pokořena hranice 40 dolarů za barel. To je nejvíce od března, kdy se cena ropy Brent prudce propadla. Podobný vývoj byl zaznamenán i u ropy WTI, kde ještě v průběhu dubna byla na některých kontraktech záporná cena. Nyní již ropa WTI překonala hranici 37 dolarů za barel a v posledních týdnech patřila mezi nejrychleji rostoucí komodity.

Českým řidičům by mohl začít pomáhat kurz koruny. Zatímco ještě v polovině května se jeden dolar obchodoval za 25,55 koruny, nyní je to již jen 23,85 koruny. Výrazné posílení naší měny vůči dolaru bude zlevňovat dovoz ropy z palivové burzy v Rotterdamu. „Tento efekt však nedokáže plně kompenzovat zdvojnásobení ceny ropy Brent, kterého jsme byli v uplynulém období svědky. Bude však alespoň brzdit ještě prudší zdražování na čerpacích stanicích,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.