Shell a ČEZ spustí prvních 10 rychlodobíjecích stanic

Rychlé dobití elektromobilu u stanic ČEZ bude napříště možné také na vybraných čerpacích stanicích Shell v České republice. Skupina ČEZ, provozovatel nejrozsáhlejší tuzemské sítě s více než 200 dobíjecími stanicemi, společně se společností Shell Czech Republic předpokládá v první vlně postupné zprovoznění 10 rychlonabíjecích míst.

Infrastruktura vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF). První nabíjecí místo na čerpací stanici Shell bylo zprovozněno na Gočárově okruhu v Hradci Králové.  Instalované rychlodobíjecí stanice s výkonem 50kW umožňují dobití většiny kapacity baterií elektromobilu do 25 minut. První dobíjecí stanice ČEZ na čerpací stanici Shell již začala fungovat na Gočárově okruhu v Hradci Králové.

„ČEZ i Shell jsou společnosti, které intenzivně pracují na transformaci současné energetiky v energetiku čistou a udržitelnou. Elektromobilita je toho důležitou součástí a její růst jde ruku v ruce s postupným útlumem uhlí a zvyšováním podílu výroby z bezemisních zdrojů. Dobíjecí stanice postupně vybudujeme na prvních deseti čerpacích stanicích Shell. Jednoznačnou podmínkou rozvoje meziměstské elektromobility je totiž síť rychlodobíjecích stanic na hlavních tazích. Evropský grant z programu CEF pro oblast Doprava nám pomáhá tuto výstavbu výrazně urychlit,“ uvedl Pavel Cyrani, místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ.

„Partnerská řešení pro nabíjení elektromobilů jsou jedním ze způsobů, kterým se snaží společnost Shell globálně dodávat nové formy energie. Naší ambicí je do budoucna nabízet rychlé nabíjení na dlouhých i krátkých cestách těm zákazníkům, kteří se rozhodnou používat elektromobil nebo plug-in hybrid,“ řekl Jan Čapský, ředitel provozu čerpacích stanic Shell v České republice a na Slovensku.

V České republice je aktuálně registrováno více než 4000 čistě elektrických aut. V roce 2017 přibylo 400 vozů na elektrický pohon, o rok později 725 elektrických aut, loni 789 elektromobilů a letos jen za prvních 5 měsíců roku celkem 1 171 e-aut. Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů.