Bez umělého zásahu by cena ropy rychle padala

Pohonné hmoty v Česku dále zdražují. Litr Naturalu 95 se u čerpacích stanic prodává už za více než 27 korun za litr. Přitom na začátku května to bylo méně než 26 korun. V pozadí hledejme vývoj ceny ropy Brent. 

Její cena ve druhé polovině dubna propadla pod 16 dolarů za barel. Od ní ale narostla k 40dolarové hranici. Potíž pro producenty ropy je v tom, že během června už moc nechce růst výš. Ropný trh totiž zůstává v poměrně citelném přebytku, i když ve srovnání s dubnem vidíme stabilizaci. Každopádně cenu ropy přestává tlačit směrem nahoru oživení poptávky po ropě, které souvisí s otevíráním ekonomik. Je tu ještě druhá proměnná. Tou je rekordní omezování produkce členskými zeměmi OPEC+, které výrazně přispělo ke stabilizaci cen ropy. Důležité je vědět, jak disciplinovaně přistupují členské země k plnění těžebních kvót v rozsahu téměř 10 mil. barelů denně. Opět vidíme hříšníky v porušování těžebních limitů – v čele s Irákem a Nigérii.

V celku ale aliance OPEC+ v květnu dodržovala těžební limity ze solidních 85 %. Minimálně do července bude utahování produkčních limitů dál platit. Formálně se navíc těžaři dohodli na utažených kohoutech až do jara 2022. Bez umělého utažení kohoutů by cena ropy rychle padala. Přesto je ale pro ropu zásadní, jak moc se bude na nohy stavět poptávka. A to podle nás nebude nijak rychlé i vzhledem k obavám z rozsahu druhé vlny nákazy koronavirem. Krátkodobý strop cen ropy podle nás leží už poblíž hladiny 50 dolarů za barel. Nemusíme se proto bát, že by během léta ceny pohonných hmot zdražovaly k úrovním ze začátku roku. Na začátku ledna se za litr Naturalu 95 platilo přes 32 korun.

Brzy začneme mluvit naplno o tom, že druhá vlna nákazy koronavirem je tady. Američtí politici před začátkem léta omezují cestování mezi jednotlivými státy USA. Důvodem pro opatření je prudký nárůst nových případů nákazy koronaviru v zemi. Těch v USA včera přibylo kolem 40 tisíc, což je nový rekord. Ve Spojených státech od začátku krize celkově odhalili dva a půl milionu případů nakažených. Co to znamená? Dá se počítat s tím, že rozvolňování ekonomiky začne minimálně v USA zpomalovat. Na druhé straně nevěříme, že dojde znovu k uzavření ekonomiky. Důvod je jasný – hrozící drsné ekonomické dopady. Podle amerického imunologa Anthony Fauciho není třeba v USA udržovat plošná karanténní opatření, a to i navzdory trvajícímu vysokému počtu nakažených koronavirem. V další fázi boje s epidemií je třeba se podle Fauciho zaměřit primárně na lokální nákazy, kde infikovaných stále výrazně přibývá. I to naznačuje, že další vypnutí ekonomik (nejen v USA) se prozatím nechystá. Fauci navíc řekl, že není otázkou, zda se podaří vyvinout vakcínu proti covidu-19, ale kdy se tak stane. Je „opatrně optimistický“, že to bude ke konci letošního roku. Všechny proto bude mnohem víc než koronavirus trápit rostoucí nezaměstnanost a klesající poptávka. Každopádně je to něco, co bude pomáhat bezpečnému dolaru. Ten dnes stagnuje u hladiny 1,122 USD/EUR. Koruna dnes oslabuje nad hladinu 26,80 CZK/EUR. Přitom Česká národní banka nedostala korunu v tomto týdnu pod tlak, když ponechala své úrokové sazby beze změny. Koruna při nárůstu obav na trzích oslabí ještě výrazněji než dnes.

Markéta Šichtařová, ředitelka, Next Finance