Pohonné hmoty přestaly zdražovat
Růst cen pohonných hmot se v uplynulém týdnu v tuzemsku zastavil poté, co jejich cena pozvolna rostla od první poloviny května.
Podle hlavního ekonoma společnosti Czech Fund Lukáše Kovandy v příštím týdnu pohonné hmoty opět mírně zlevní, v rozsahu do 10 haléřů na litr. Důvodem je zejména posilující koruna, která od  začátku července zpevnila vůči dolaru o zhruba 6,6 procenta. Dochází tak k nepříliš časté situaci, kdy v dolarovém vyjádření ropa, konkrétně Brent, pokračuje ve zdražování, zatímco po přepočtu do korun zlevňuje. Konkrétně od začátku července zdražuje v dolarech o čtyři procenta, zatímco v korunách zlevňuje o dvě procenta. Právě stabilizace a mírný pokles korunové ceny ropy jsou podle Lukáše Kovandy klíčovým důvodem zmíněné stagnace cen pohonných hmot v ČR.

V srpnu pak lze očekávat pokles cen pohonných hmot. Růst samotné dolarové ceny ropy totiž zpomaluje a nelze vyloučit její srpnový pokles. Jeho příčinou je zejména obava z druhé vlny pandemie koronaviru. A také to, že poptávka se globálně i proto zadrhává. Očekává se, že Saúdská Arábie poprvé za čtyři měsíce sníží svým asijským odběratelům cenu ropy, a to právě kvůli chřadnoucí poptávce. Navíc kartel OPEC a jeho spojenci částečně uvolní citelné omezení těžby ropy, které dojednali s platností od začátku letošního května. Zvýšení nabídky ropy a zadrhávání poptávky po ní tak povede k poklesu dolarových cen ropy na světových trzích, a tedy i pohonných hmot v ČR.