Spotřeba PHM klesla za první pololetí o devět procent

Za první pololetí 2020 klesla celková spotřeba pohonných hmot  o devět procent. Výraznější pokles zaznamenal automobilový benzin, za hodnocené období klesla jeho spotřeba o 14 % a nafta o  sedm procent. Nejvýraznější propad poptávky byl v dubnu, kdy benzin klesl o 33 % a motorová nafta o 20 % v porovnání se stejným obdobím roku 2019. Po ukončení nouzového stavu a díky pomalému zlepšování ekonomické kondice v řadě odvětví se nárůst poptávky po PHM v červnu zvedl, oproti květnu to bylo o šest procent. 

 Podle České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) se letos v Česku od začátku ledna do konce června spotřebovalo 905 milionů litrů benzinu proti 1,05 miliardy litrů benzinu v ve stejném období loni. Spotřeba nafty meziročně klesla z 2,89 miliardy litrů na 2,69 miliardy litrů.

Tiskový mluvčí ČAPPO Václav Loula upozorňuje na to, že pokles poptávky po PHM způsobil hlavně nouzový stav, který trval od 12. března do 17. května. „Zhruba měsíc od 16. března do 24. dubna byl také omezen volný pohyb osob. V dubnu se poptávka po pohonných hmotách v ČR propadla nejvýrazněji, když spotřeba automobilových benzinů klesla proti stejnému období loni o třetinu a motorové nafty na pětinu.“

Zhruba ze 40 % HDP ovlivňuje růst výdajů domácností na dopravu. Lidé necestovali v rámci individuální motorizace, a to jak turistické tak do zaměstnání v řadě odvětví. Služební cesty podnikových flotil byly také výrazně omezeny.  Příhraniční styk, který často sloužil k nákupům levnějších pohonných hmot v ČR (zejména oproti SRN, Rakouska Slovenska) se zastavil.

Václav Loula, tiskový mluvčí, Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO)

V posledních měsících pololetí se trh pomalu zotavoval. V červnu klesla spotřeba benzinu meziročně o sedm procent a u nafty o čtyři procenta. „Ukončení nouzového stavu, postupné uvolňování restrikcí a pomalé zlepšování ekonomické kondice v řadě odvětví vedlo za červen k nárůstu poptávky po pohonných hmotách proti květnu o šest procent,“ říká Václav Loula.

Výraznější zlepšení ve spotřebě pohonných hmot očekává až v závěru třetího čtvrtletí a ve čtvrtém čtvrtletí, pokud nedojde k druhé vlně a dalšímu omezení pohybu v některých zasažených oblastech. Současná situace a postupné uvolňování restrikcí povede k návratu do lepší kondice ekonomiky v ČR i dalších zemích, to bude postupně zvyšovat spotřebu nafty, benzinů i leteckých paliv. „Současná nízká cena pohonných hmot bude poptávku podporovat. I nadále se ovšem bez pohonných hmot neobejdeme jsou stále strategickou komoditou,  proto i v dnešní době je prioritou potvrzení dostatku zdrojů a plynulé zásobování celého trhu ČR,“ uvádí Václav Loula.

Nižší ceny pohonných hmot v ČR v průběhu letního období  v porovnání s okolními státy (např. SRN, Rakousko, Slovensko  a další destinace jako je Itálie či Chorvatsko) a očekávaný vyšší zájem o  poptávku na domácí turistiku bude důležitým faktorem pro růst poptávky po pohonných hmotách ve druhém pololetí.