Alkohol, cigarety i balená chlazená jídla: Po zákazu nedělního prodeje zamířili zákazníci na čerpačky

Výrazně zvýšený provoz i obrat zaznamenala řada sítí čerpacích stanic, na něž se nevztahuje vládní zákaz nedělního prodeje. Mezi nejprodávanější sortiment patřil alkohol, tabákové výrobky, ale také občerstvení, kde bodovalo zejména rychlé občerstvení v podobě baget či chlazených balených jídel. Výrazný růst zažívaly hlavně městské čerpačky. 

Na čerpacích stanicích Benzina společnosti Unipetrol RPA se zvýšený zájem zákazníků projevil dvojnásobným obratem doplňkového prodeje, ať už se jednalo o alkohol, cigarety, ale také květiny, které zákazníci kupovali zřejmě v souvislosti s nadcházejícím svátkem Dušiček. „Z jednotlivých kategorií byl největší nárůst, pětinásobný, u alkoholu,“ přibližuje data specialista komunikace značky Benzina Michal Procházka. V občerstvení zaznamenala síť čerpacích stanic třetinový nárůst prodeje. Firma je připravena i na další neděle a zvýšený zájem zákazníků. „K rozšíření sortimentu jsme přistoupili již v okamžiku zavedení současných vládních nařízení, kdy jsme do nabídky na vybraných čerpacích stanicích přidali základní potraviny jako čerstvě rozpečené kaiserky, francouzské bagety, toustový chléb, uzeniny nejvyšší jakosti, mléko a sýry. V tomto případě se jedná o produkty s garantovanou kvalitou Benzina, které zákazníci našich čerpacích stanic důvěrně znají z nabídky našeho rychlého občerstvení Stop Cafe. K dispozici jsou rovněž produkty zdravé výživy jako racio chlebíčky či knackebrot. Dlouhodobě rozšiřujeme také distribuci naši fairtrade kávy pod značkou Stop Cafe.“

Také na čerpacích stanicích EuroOil společnosti Čepro podle Tomáše Hálka, vedoucího odboru suchého zboží, tržby výrazně narostly: „Díky vládním nařízením o uzavření maloobchodních prodejen s potravinami vzrostly celkové tržby na našich shopech o 80 procent. Extrémní nárůst jsme zaznamenali v prodeji alkoholu, následně u sortimentu potravin a cigaret. Některé čerpací stanice takový vývoj předvídaly a předzásobily se.“ Na základě prodejních dat se teď předzásobují i ostatní čerpací stanice.

I čerpací stanice Shell, které téměř v polovině provozoven nabízejí zákazníkům prodejní koncept Billa Stop & Shop, zaznamenaly první listopadovou neděli růst. „Na dálničních stanicích odpovídal provoz neděli z předcházejícího víkendu. Výrazně zvýšený zájem jsme ale registrovali na městských čerpacích stanicích, zejména pak těch s Billa Stop & Shop, které se nacházejí v centrech měst nebo blízko velkých sídlišť,“ říká Petr Šindler, manažer komunikace společnosti Shell Czech Republic. Právě tam Shell zaznamenal výrazný nárůst v prodejích sortimentu základních potravin, cigaret a alkoholu. „Oproti předcházející neděli jsme zaznamenali násobné nárůsty obratu i prodejů zejména v kategoriích alkoholu, cigaret, chlazených potravin (mléčné a masné výrobky), pečiva i trvanlivých potravin,“ doplňuje Petr Šindler. Firma využila zkušeností z podobné situace při zákazu nedělního prodeje v sousedním Slovensku, a tak ji nápor zákazníků nepřekvapil. „Nicméně připravujeme se intenzivně na nadcházející víkendy, abychom našim zákazníkům byli schopni nabídnout i v neděli odpoledne co možná nejširší sortiment základních potravin. Zároveň se snažíme na základě uplynulé neděle optimalizovat objednávku sortimentu základních potravin, po kterém byla největší poptávka,“ dodává Petr Šindler.

Koncept Billa Stop & Shop, který je v provozu už pět let, si firma chválí. Stále častěji jej využívají nejen zákazníci jako doplňkový nákup k pohonným hmotám, ale do obchodu míří i pěšky či na kole, aby nakoupili sortiment základních potravin, který jim v domácnosti došel, což se naplno projevilo právě i o první listopadové neděli.

 

Zájem je o chlazená balená jídla, piva i cukrovinky 

Na čerpacích stanicích Tank Ono se prodeje sortimentu v shopu v neděli zvedly zhruba o 30 %. „Největší zájem byl především o tabákové výrobky a alkohol, ale i o balená chlazená jídla. Vyšší nárůst zaznamenaly hlavně stanice ve větších městech,“ říká provozní sítě Tank Ono Jan Šimek. I na následující neděle jsou stanice připraveny a rozšířen bude hlavně sortiment balených chlazených jídel, o které je v tomto období velký zájem.

Obchodní ředitel společnosti Eurobit čerpací stanice Tomáš Veverka potvrzuje, že nárůst v první listopadovou neděli byl oproti těm ostatním znatelný, například v kategorii piv byl pětkrát vyšší, u tabákových výrobků téměř dvojnásobný. „Třikrát více se prodalo cukrovinek a u baget jsme zaznamenaly osmdesátiprocentní růst,“ přibližuje výsledky Tomáš Veverka. Výhodou čerpacích stanic Eurobit je fakt, že téměř všechny (90 %) jsou provozovány ve městech, takže si k nim zákazníci snadno našli cestu nejen za občerstvením.

V síti čerpacích stanic společnosti MOL Česká republika hodnotí prodeje první listopadové neděle zhruba tak, jako by byl státní svátek, žádné výrazné výkyvy v prodejích ale společnost nezaznamenala. „Zákazníci kupovali hlavně cigarety, alkohol, nápoje a denní tisk, také sušenky a produkty denní spotřeby, u zboží okamžité spotřeby se ale nárůst prodeje nějak zásadně nezvýšil,“ říká Jana Jusková, corporate and communication manager společnosti MOL Česká republika.

Vánoční sortiment na čerpačky patří 

Vánoce jsou pro čerpací stanice klíčovým obdobím v oblasti doplňkového prodeje. „V naší nabídce opět nebudou chybět kvalitní vína a sekty, alkohol, bonboniéry, dárkový sortiment, hračky, příslušenství k mobilním telefonům nebo naše stále oblíbenější tankovací karty. Tento sortiment doplňkového prodeje je v naší nabídce celoročně, nicméně v období Vánoc tuto nabídku rozšiřujeme a přidáváme vánoční motivy,“ přibližuje nabídku Michal Procházka. Na čerpacích stanicích Eurobit sází pro vánoční sezonu hlavně na dárkové vouchery. „Nabízíme je v hodnotách 300, 500 a 1000 korun,“ říká Tomáš Veverka. V prodeji jsou už nyní a zákazníci je mohou uplatnit v celé síti. Na čerpacích stanicích Tank Ono najdou zákazníci tradiční vánoční sortiment, který firma nabízí každoročně – jde hlavně o dárková balení alkoholu a také kosmetiky.