Nový ověřený systém pro čerpací stanice zamezí zbytečným ztrátám pohonných hmot a šetří peníze

Čerpací stanice, které nepoužívají sofistikovaný systém na měření pohonných hmot, vykazují ročně provozní ztráty průměrně kolem 0,25 %. Důvody úniků jsou různé, někdy za tím stojí lidská chyba, může se jednat o nesprávnou objednávku, ale mohou to být ztráty i z jiných důvodů. Jenže každý litr stojí peníze.

Unikátní software společně s nejpřesnějšími sondami na trhu, které vyrábí třebíčská firma Monti Systems, dokáže snížit ztráty pohonných hmot až na třetinu. V přepočtu tak majitelé čerpací stanice s průměrnou výtočí mohou ušetřit ročně kolem 75 000 Kč. Jak tento systém, který používá přes 400 čerpacích stanic v Česku funguje, jsme se zeptali majitele Monti Systems Josefa Vlašína.

Můžete nám prozradit, v čem spočívá unikátnost vašeho systému na řízení zásob pohonných hmot?

Základem je velmi přesné měření. Vyvinuli jsme sondy, které zajišťují nejpřesnější možné měření, které je v současné době fyzikálně možné. Navíc jako jediní v České republice vlastníme unikátní laserovou komoru, na které můžeme kalibrovat s přesností na jednu tisícinu milimetru. Sondy navíc umí rozlišit vodu, teplotu, nemají žádné pohyblivé části a jsou z nerezu, tedy robustní s vysokou životností. Software, který jsme pro systém vyvinuli, umožňuje kontrolu ubývajícího množství porovnávat s výdejem přes pistole. Hlídáme tak zásoby i během provozu čerpací stanice. Máte přehled, jak jste na tom a jestli vám někde neutíkají peníze. Software umí plánovat i potřebný závoz pohonných hmot. Je inteligentní a sám se učí. Předpoví výtoče paliva podle dnů v týdnu, podle ročního období, kalkuluje i se svátky a dovolenými. Podle toho můžete naplánovat objednávky cisteren. Dokonce jsme šli ještě dál. Někteří dodavatelé používají náš logistický software, s nimi je možné on-line napojení stavu zásob. V takovém případě mohou plánovat objednávky a dodávky systémy samy. Pro majitele čerpacích stanic je ekonomická úspora v tom, že šetří náklady na dopravu. Dodavatel totiž zaveze více stanic po cestě a nejede speciálně doplnit vás.

Co vše je možné měřit a jak tato data přispívají k provozním úsporám čerpacích stanic?

Mít absolutní přehled o stavu pohonných hmot znamená opravdu ušetřit desetitisíce korun ročně. Náš systém měří aktuální stav v nádržích, kontroluje správnost dodávky a také hlídá, zda nedochází k úbytkům. Každou minutu přesně víte, kolik litrů máte v nádrži. Získaná data vám řeknou, jestli do nádrže nateklo skutečně takové množství, které jste si objednali. Tím si ověřujete správnost údajů na dodacím listě.

Popište nám, jak váš systém funguje. Jak náročná je jeho instalace?

Základem jsou naše přesné sondy umístěné v nádržích. Informace z nich se přenášejí kabelem do centrální jednotky. Ta je zobrazuje na počítači v budově čerpací stanice. Ale můžeme použít i cloudové řešení, to znamená, že veškerá data můžete sledovat odkudkoliv přes chytrý telefon, tablet nebo počítač. Naši specialisté vždy přijedou přímo na čerpací stanici, aby zjistili stav a možné řešení. Největší komplikací bývá kabeláž mezi kioskem a nádržemi, případně prostupy na víku nádrže. Snažíme se vždy použít existující kabeláž například náhradou plovákové ochrany proti přeplnění. Naše sondy zajistí jednak tuto povinnou ochranu, ale také samotné měření stavu. Neexistující prostup do nádrže bývá menší zdržení, protože musíme demontovat víko nádrže a vstup udělat. Ale během jednoho dne je vše nainstalované. Vše pak otestujeme a proškolíme obsluhu. Součástí předávky je dodání dokumentace a provedení výchozí elektrorevize tohoto nového zařízení.

Ani kapka nazmar – tak by se v jedné větě dal váš systém popsat. Provoz čerpacích stanic je náročný z mnoha pohledů a vaše řešení významně přispěje k úspoře. Zabýváte se i nějakými dalšími službami pro majitele čerpacích stanic?

Velmi dobře víme, že provoz čerpacích stanic podléhá přísným legislativním požadavkům. V praxi to znamená až padesát revizních povinností. Neznalost zákona neomlouvá, proto jsme chtěli majitelům jejich podnikání ulehčit. Provozujeme cloudový software, do kterého přes internet zaregistrujete danou stanici, vyplníte základní údaje a poté vám vyjedou všechny legislativní povinnosti včetně termínů. Software obsahuje termínový kalendář s upomínkami, je otevřen i dodavatelům služeb a obsahuje digitální formu šanonů s revizními zprávami a prohlídkami.

Na čem dalším pracujete?

Připravujeme patentovanou sondu, která bude navíc umět odlišit v reálném čase typ a kvalitu paliva. Když uděláte při plnění chybu a spletete si hadice, tak díky naší sondě během několika vteřin zjistíte, že do benzínu pouštíte naftu. Plnění se zastaví a vám se nezastaví dech, protože nebudete muset řešit zbytečné komplikace. Aktuálně provádíme jako jediní na světě výzkumy v této oblasti. Předpokládám, že do konce roku bude sonda připravena k používání. Monti Systems vám rád poradí a pomůže ušetřit. Zavolejte nebo napište.

Kontakt: +420 602 719 237, obchod@monti.czwww.monti.cz