Pohonné hmoty na konci roku zdražily, cenu v novém roce ovlivní i snížení spotřební daně u nafty

Pohonné hmoty přes vánoční svátky zdražovaly, v novém roce ceny ovlivní nejen pokles ceny ropy, ale také snížení spotřební daně u nafty o jednu korunu. To se podle tiskového mluvčího České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václava Louly promítne do ceny nafty v nejbližších dnech: „Nafta bude o víc než pět korun levnější, než tomu bylo ve stejném období předešlého roku“. 

Do nového roku vstupuje trh s nižšími cenami pohonných hmot v porovnání se začátkem roku 2020. U nejprodávanějšího 95oktanového benzinu je průměrná cena 27,90 Kč za litr, zatímco před rokem byla 32,20 Kč za litr. „Benzin je tedy o více než čtyři koruny levnější,“ říká Václav Loula. U nafty je nyní cena 27,30 v porovnání s obdobím začátku roku 2020, i nafta je tedy o více než čtyři koruny levnější. Hlavními důvody jsou podle Václava Louly pokles ceny ropy z 66 USD za barel na začátku roku 2020 na současných 51 USD za barel a také slabší poptávka daná především poklesem ekonomiky a pandemií koronaviru. Cenu ropy pak ovlivňuje i posílení koruny vůči dolaru. Snížení spotřební daně u nafty se pak promítne do dalšího poklesu ceny.

„Na trhu jsou velkoobchodní zákazníci, jako jsou dopravní podniky, železniční depa či zemědělské farmy, které s dodávkou motorové nafty po prvním lednu obdrží již dodávku s nižší spotřební daní. Čerpací stanice pracují v obchodní, logistické praxi s určitou úrovní provozních zásob paliv, takže zde bude docházet ještě k doprodeji starých zásob motorové nafty s vyšší spotřební daní a následně až s několikadenním zpožděním k novým dodávkám s nižší spotřební daní,“ doplňuje Václav Loula.

Čerpací stanice by měly vědět, jak se starými zásobami a novou spotřební daní pracovat v rámci dokladů. „Pokud čerpací stanice jednoduše změní nastavení v systému a začne od silvestrovské půlnoci na dokladech uvádět daň ve výši 9,95 korun na litr, je to špatně,“ upozorňuje Ivan Indráček, předseda SČS – Unie nezávislých petrolejářů. Jsou v podstatě dva způsoby, jak spotřební daň vykazovat správně.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda neočekává žádné výrazné zdražení pohonných hmot ani v celém roce 2021. Globální poptávka podle něj zůstane nadále utlumena, a to i v případě, že se hned v prvním čtvrtletí letošního roku bude rozšiřovat očkování proti koronaviru a uvolňovat opatření. Pokud by díky rychlejšímu rozšíření vakcín a proočkovanosti populace došlo k rychlejšímu ekonomickému zotavení, ropa by celosvětově mohla zdražit. Pak lze očekávat i vyšší ceny pohonných hmot v Česku.