SČS: Jak správně vykazovat spotřební daň z nafty od ledna 2020

Od ledna letošního roku platí na motorovou naftu snížená spotřební daň. Ačkoli jsou podle předsedy SČS – Unie nezávislých petrolejářů Ivana Indráčka určité pochyby, jestli je zákon vůbec platný (s ohledem na nestandardní postup prezidentského „ne-veta“), čerpací stanice musí s novou úpravou počítat ve své každodenní praxi a správně vykazovat spotřební daň v dokladech. 

„Pokud čerpací stanice jednoduše změní nastavení v systému a začne od silvestrovské půlnoci na dokladech uvádět daň ve výši 9,95 korun na litr, je to špatně,“ upozorňuje Ivan Indráček. V souladu s postojem celní správy jsou podle něj v zásadě dvě možnosti, o nichž SČS detailně informuje na svých webových stránkách. Záleží totiž na tom, zda má provozovatel/majitel jednu či více čerpacích stanic. V případě jedné je třeba provést inventuru a na prodejních dokladech uvádět starou spotřební daň až do okamžiku, než se čerpací stanice zbaví starých zásob. Teprve poté může v nastavení pokladního systému zadat sazbu novou. Logicky to povede k situaci, kdy každá čerpací stanice bude měnit sazbu v jiný okamžik, právě v závislosti na svých starých zásobách.

Pro více čerpacích stanic je možné vytvořit pro všechny tzv. „virtuální sklad“. „Pokud máte k dispozici on-line data ze všech čerpaček, můžete si hlídat okamžik, kdy jako firma, nikoli jednotlivé čerpací stanice, vyprodáte staré zásoby a pak změníte sazbu daně na všech svých pumpách najednou,“ doporučuje Ivan Indráček. Staré zásoby tak může provozovatel/majitel více čerpacích stanic vyprodávat pouze na některé ze svých pump.