V Norsku se loni prodalo více elektromobilů než aut na benzin a naftu

Před deseti lety činil podíl elektromobilů na norském trhu jen jedno procento, v roce 2019 to bylo 42,2 procent a loňský rok už podíl elektromobilů činil 54,3 %. Uvedla to na základě dat z norského svazu pro silniční dopravu OFV agentura AFP. Celkem se loni prodalo v Norsku 141 412 nových vozů, z nichž 76 789 bylo zcela elektrických. 

Norsko, které má velké zásoby ropy a zemního plynu, chce jako první stát na světě ukončit prodej nových vozů na benzin a naftu už v roce 2025. Oslo za tímto účelem osvobozuje elektrická auta od daní, které platí majitelé vozů na fosilní paliva. Podle různých odhadů by měl v letošním roce podíl elektrických vozů na trhu přesáhnout 65 %.  A zajímavost na závěr – německá automobilka Volkswagen v Norsku předstihla amerického výrobce Tesla jako největší prodejce elektromobilů.

V České republice tvoří elektromobily 1,2 procenta z celkového počtu prodaných aut. Agentura ČTK uvedla, že loni se od ledna do listopadu prodalo 2103 aut čistě na elektrický pohon, což je trojnásobný meziroční nárůst. Prodej aut s hybridním pohonem pak meziročně vzrostl o 44 procent na 10 900 vozů. Hybridy se na trhu podílely šesti procenty. Za deset let by v Česku podle odhadu elektrárenské společnosti ČEZ mohlo jezdit přes půl milionu elektromobilů, tedy téměř desetina vozového parku osobních aut.