CCS: Pohonné hmoty skokově zdražily, ropa jde nahoru

Pohonné hmoty na českém trhu za poslední týden skokově zdražily. Průměrná cena benzinu Natural 95 se zvýšila na 30,79 korun za litr, o 60 haléřů stoupla také nafta, kterou spotřebitelé pořídí v průměru za 29,22 korun. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která ceny paliv kontinuálně sleduje. Mezitýdenní zdražení nafty tak je nejvýraznější od května 2018, kdy stála nafta v průměru 26,10 korun. Ceny pohonných hmot reagují se zpožděním několika týdnů na zdražení ropy, která letos zdražila zhruba o 30 procent. 

Pohonné hmoty v Česku zdražují přibližně od poloviny ledna. Za tu dobu stoupla průměrná cena benzinu téměř o tři koruny a nafty zhruba o dvě koruny. Ve srovnání s polovinou loňského března je benzin v Česku dražší zhruba o padesátník. Nafta je naopak levnější, a to o 74 haléřů.

Podle analytiků ceny pohonných hmot reagují na vývoj cen ropy Brent, která letos zdražila zhruba o 30 procent. Koruna navíc oslabila vůči dolaru, ve kterém se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu.

Nejvyšší týdenní nárůst v časové řadě společnosti CCS byl podle něj 6. září 2005, kdy ceny benzinu stouply o 3,56 koruny na litr.

Nejnižší průměrné ceny benzinu vykazuje Karlovarský kraj, kde je litr v průměru za 30,40 koruny. Nafta je nejlevnější v Ústeckém kraji, litr tam prodávají za 28,86 Kč.

Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 31,20 koruny a stejné množství nafty tankují motoristé za 29,92 Kč.