Na velikonoční svátky se uzavírá maloobchod, profitovat z toho mohou čerpačky

Obchody, včetně těch s potravinami, budou na velikonoční svátky, tedy na Velký pátek a rovněž na Velikonoční pondělí, uzavřeny.  Prodej v maloobchodě nebude možný z důvodu krizových vládních opatření. Příležitost to naopak znamená pro čerpací stanice, které zůstávají otevřené, a pokud nabízejí dostatečný doplňkový prodej kromě pohonných hmot, čeká je pravděpodobně podobný zájem zákazníků jako loni na podzim, když byl uzavřený maloobchod v neděli. 

Zatímco vládní nařízení počítá s tím, že zavřené obchody během velikonočních svátků zamezí šíření epidemie, podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR je to nesmysl. Zákaz prodeje na Velký pátek podle Svazu povede jen k větší koncentraci lidí v obchodech ve čtvrtek a sobotu. Zákaz prodeje tak jde zcela proti logice snižovat koncentraci lidí a jejich mobilitu. Podle odhadů SOCR ČR vzroste počet zákazníků v obchodech ve čtvrtek o 70 až 80 % a v sobotu a v neděli o 40 až 50 %.

Příležitost pro čerpací stanice 

Uzavřené prodejny potravin ale mohou přivést zákazníky na čerpací stanice, které právě loni na podzim profitovaly z nedělního uzavřeného maloobchodu. Velmi dobře se dařilo zejména městským a příměstským čerpacím stanicích, které nabízejí kromě prodeje pohonných hmot bohatší sortiment doplňkového prodeje. Potvrzuje to například Petr Šindler, manažer komunikace společnosti Shell Czech Republic, která na sedmdesáti čerpacích stanicích nabízí zákazníkům koncept Billa Stop & Shop. „Zákazníci často spojují čerpání pohonných hmot za asistence naší nádvorní obsluhy s rychlým nákupem základních potravin, ale na čerpací stanici stále více docházejí i zákazníci pěšky nebo přijíždí na kole s cílem nakoupit položky ze sortimentu základních potravin, které jim v domácnosti momentálně došly.“

Zájem o rychlý a bezpečný nákup základních potravin na čerpacích stanicích tak v době pandemie zesílil. Největší zájem byl podle Petra Šindlera v sortimentu základních potravin, cigaret a alkoholu. V nabídce základních potravin šly nejvíce na odbyt chlazené potraviny, jako jsou mléčné a masné výrobky, čerstvě rozpečené pečivo, ale i vybrané trvanlivé potraviny.