Budoucnost elektromobility v Česku? Konference přiblížila detaily.

Konference Jaká bude energetická budoucnost Evropy a Česka se konala 22. června pod záštitou místopředsedy Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny PČR Mariana Jurečky. Její část patřila tématu Česko a elektromobilita. 

Jaký je kontext výroby elektromobilů ve světovém měřítku a jakou roli v tomto ohledu sehrává Evropa a jakou Čína? Mohlo by být pro Česko výhodné soustředit se více na sektor elektromobility? Jak by v tomto ohledu měl postupovat na jedné straně stát a na druhé automobilový průmysl? V odborném panelu představil plány společnosti Škoda Auto, respektive koncernu Volkswagen Group Rudolf Matúš, odborný koordinátor pro vnější vztahy. „Jsme silně ovlivňováni tím, co se děje v EU, probíhá dekarbonizace dopravy a v roce 2030 dojde jistě ještě k dalšímu zpřísnění,“ míní.

Přísné emisní cíle platí už ale platí od prvního ledna tohoto roku. Rudolf Matúš potvrdil, že firma bude masivně elektrifikovat produktové portfolio, míří sem investice ve výši 1,4 milardy eur.  V roce 2030 bude více než polovina vozů koncernu elektrifikovaná.

Do debaty přispěli také Lukáš Hataš, výkonný ředitel Asociace pro elektromobilitu ČR, a Lucie Beaumel, vedoucí kanceláře European Green Vehicles Initiative.

Podívejte se na záznam konference v přenosu ČTK (část Česko a elektromobilita začíná ve 2:49:00):