Cena AdBlue roste, ohrožuje velké dopravce

Moderní naftové motory se bez AdBlue, tedy kapaliny, která obsahuje močovinu, neobejdou. Její cena v posledních dnech rychle vzrostla, zhruba trojnásobně a na trhu se jí nedostává. Podle odborníků ohrožuje tento nedostatek především dopravce s velkými flotilami naftových automobilů. V posledních letech spotřeba AdBlue rostla a čerpací stanice ji zařazovali do standardní nabídky stojanového výdeje. 

Úspěch AdBlue souvisí se stále přísnější emisní normami, které nutí výrobce automobilů vyvíjet nová, ekologicky šetrnější vozidla a petrolejářský průmysl musí neustále reagovat na požadavky automobilových producentů a promítat je do stále vyšší kvality pohonných hmot. V současnosti se soustřeďuje tlak legislativy především na omezovaní emisí z dieselových motorů. Zavedení emisní normy Euro 6 od září 2014 přineslo vznětovým motorům další razantní snížení emisí oxidů dusíku o 80 %. Řešením byla právě technologie úpravy výfukových plynů – selektivní katalytická redukce (SCR). Ta umožňuje prostřednictvím vodného roztoku syntetické močoviny AdBlue významně snížit škodlivé emise oxidů dusíku ve výfukových plynech dieselových motorů. Všechna vozidla používající AdBlue z výroby jsou vybavena elektronickým systémem znemožňujícím jejich provoz bez této kapaliny, což znemožňuje obcházení emisních norem.

AdBlue blokuje nedostatečná výroba močoviny

Hlavním důvodem současného snížení produkce Ad Blue jsou vysoké ceny plynu a některé významné podniky omezily výrobu močoviny, která je rozhodující komponentou pro výrobu AdBlue. Výrobu omezila například slovenská společnost Duslo Šala či agrochemické podniky v Německu. Na komoditních trzích tak cena močoviny stoupá.

„Členské firmy  ČAPPO provozující čerpací stanice s prodejem AdBlue jsou zásobovány na základě smluvních vztahů plynule, zásoby jsou v obvyklé úrovni odpovídající současné poptávce. Meziroční nárůst prodejů stojanovou technologii je cca 135 procent proti roku 2020 a souvisí s růstem prodeje motorové nafty a s modernizací a obměnou vozového parku dieselových nákladních i osobních automobilů s technologii SCR  podle emisní normy  Euro 5 a Euro 6,“ říká tiskový mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula. Za prvních sedm měsíců roku 2021 stoupla spotřeba nafty v tuzemsku o 5,1 procenta proti stejnému období roku 2020.

Podle statistik ČAPPO se spotřeba AdBlue přímo ze stojanů čerpacích stanic za prvních osm měsíců letošního roku zvýšila na deset milionů litrů, což je meziročně asi o 135 procent. AdBlue je vedle toho možné koupit i samostatně v kanystrech, zde ovšem celková spotřeba není k dispozici.