Ceny pohonných hmot rostou, v polovině listopadu by se ale trend měl zastavit

Ceny pohonných hmot nadále rostou, benzín už stojí přes 37 korun za litr a je tak nejdražší za posledních více než devět let. Podle ekonoma Lukáše Kovandy ze společnosti Trinity Bank ale zdražování pohonných hmot během druhé poloviny listopadu ustane.

Klíčovým důvodem je podle Kovandy zastavení trendu oslabování koruny vůči dolaru, který byl patrný od první poloviny září. Koruna má nyní tendenci vůči americkému dolaru, v němž se ropa obchodu, spíše zpevňovat, což odráží razantní zvyšování úrokových sazeb v podání ČNB. Růst cen podle Kovandy ustane i proto, že se pozastavil vzestup ceny ropy Brent. Trh totiž teď sází na to, že americká administrativa uvolní část barelů ze svých strategických rezerv. Nadále pokračují v Americe kroky, které by měly zmírnit inflaci, zejména v oblasti cen energií.

Růst cen pohonných hmot by měl podle Kovandy ustat už v polovině listopadu, zatím lze ale počítat s tím, že by se cena benzinu či nafty přiblížila k hranici 40 korun za litr jako v roce 2012, kdy byly pohonné hmoty v tuzemsku historicky nejdražší.