Multifunkční Pumpa na D1 nabízí ochutnávku čerpaček budoucnosti

Stavební práce byly zahájeny v dubnu roku 2020 a 1. prosince 2021 se multifunkční objekt otevřel prvním zákazníkům. Společnost Imoba, která jej vlastní, chce k návštěvě lákat především ty řidiče, kteří si chtějí na cestě odpočinout a kromě tankování pohonných hmot nebo nabíjení elektromobilu si dopřejí i další služby. A právě na ty je tu kladen ten největší důraz. Ty gastronomické nabídne designová útulná restaurace, plná zeleně, s pnoucími rostlinami, jež visí ze stropní konzole s příjemným osvětlením. Interiér restaurace na čerpací stanici tak vypadá spíše jako designový podnik v centru města.

Interiér naplňuje hlavní myšlenku celého projektu, tedy posezení v zeleni, kterou umožňuje umístění vzrostlých rostlin a použití dřeva v kombinaci s kovem. Celý objekt nabízí návštěvníkům kapacitu 135 míst. Parkoviště u čerpací stanice poskytuje 17 parkovacích stání pro osobní a dvě pro nákladní vozy či autobusy. Parkoviště směrem k obci Průhonice pak nabídne 18 parkovacích míst pro osobní automobily. Motoristé mají k dispozici standardní tankování benzinu a nafty, AdBlue přímo ze stojanu a z obou stran projektu se nachází šest rychlonabíjecích a čtyři standardní stanice pro elektromobily. Nechybí nabídka ani pro majitele vozů na CNG. U pokladny čerpací stanice najdou zákazníci nabídku rychlého fresh občerstvení, kterému dominují bagety, sladké pečivo i dorty. Podnik má vlastní pekárnu a také gril s kuřaty, atmosféru tak dotváří příjemné vůně.

Designové protihlukové opatření

Výrazné designové prvky na čerpací stanici ale zákazníci naleznou nejen v restauraci. Koncept čerpací stanice je výjimečný tím, že spojuje funkci občanské vybavenosti s protihlukovým opatřením. Architektura objektu vychází z kombinace ucelených a prosklených ploch, kdy je obchod čerpací stanice směrem k obci otevřen skleněnou plochou obohacenou funkčním architektonickým prvkem – vertikálním dřevěným slunolamem. Hlavní objekt je koncipován jako dvoupodlažní, druhé podlaží však tvoří pouze část půdorysné plochy a slouží jako zázemí provozů umístěných v přízemí. Designový koncept pochází z dílny projektantů společnosti A32.

„Náhradou původní čerpací stanice je moderní multifunkční objekt, který upoutá nejen svým vzhledem, technickými nadstandardy, ale i gastronomickým konceptem, a navíc jeho protihluková opatření sníží průhonickým úroveň hluku z dálnice,“ říká za investora Václav Knotek, předseda představenstva akciové společnosti Imoba. V rámci terénních úprav došlo k napojení území na okružní křižovatku ležící na příjezdu do obce od dálnice D1. Díky terénním úpravám došlo k pohledovému i faktickému zpřístupnění celého území. Prostor před objektem směrem k obci je sadově upraven a nabízí dětské hřiště s atypickými herními prvky.

Ačkoli chce společnost Imoba svou čerpací stanicí, jejím designem, širokou nabídkou služeb a produktů a také funkčními prvky, jako je protihlukové opatření, inspirovat ostatní, k dalšímu rozšíření se nechystá a Pumpa na D1 tak zůstane ojedinělým projektem.