Ondřej Slanina: Benzin je všude stejný, odlišuje služba   

Ondřeje Slaninu nejspíš všichni znají ze známé televizní show Kluci v akci. Kromě toho je ale spolumajitelem a šéfkuchařem pražských restaurací Chateau St. Havel a Ginger & Fred v Tančícím domě. Jeho mottem je nabízet zákazníkům vždy perfektní službu za odpovídající cenu. A věří, že tato cesta patří také na benzinky. Na kongresu Čerpačka všem přítomným představil své vize v oblasti stravování na cestách.

Čerpací stanice mají podle Ondřeje Slaniny prakticky tři modely, jak nabízet zákazníkům stravování. A záleží nejenom na lokaci, tedy zda je městská, dálniční či venkovská, ale také na skladbě klientely. Lze jít cestou balených baget nebo vsadit na restaurační provoz a ten pak zaměřit podle cílových zákazníků – pro řidiče kamionů převážně funguje nabídka hotovek klasické české kuchyně či fastfoodové menu, pro náročnější zákazníky lze připravit prémiovější nabídku jídel.

Kvalitní jídlo potřebuje kvalitního kuchaře

„Pokud chcete nabízet v gastronomii perfektní službu za odpovídající cenu, musíte myslet hlavně na to, že kromě dobrých ingrediencí budete taky potřebovat dobrý personál,“ otevřel téma oblíbený český šéfkuchař. Připomněl tak, že personální situace v tuzemsku není zrovna růžová a sehnat dobrý personál je mnohdy nadlidský výkon. „Pokud ale chcete nabízet kvalitní jídlo, bez kvalitního kuchaře se neobejdete,“ říká Ondřej Slanina a dodává, že benzin je prakticky všude stejný. To, co jednotlivé čerpací stanice odlišuje, je právě služba.

Do budoucna vidí jako jednu z hlavních cest především balené jídlo. A věří, že lidskou sílu dokážou v mnohém nahradit technologie. Nezávislé čerpací stanice podle něj mohou navázat na pandemii, kdy si zákazníci zvykli kupovat balené a chlazené jídlo. „Formou různých krabiček je to dnes asi nejjednodušší cesta, jak zákazníkům nabídnout kvalitní jídlo. Na čerpací stanici jídla jen ohřejete a tím vám odpadá starost o vyškolený odborný personál pro stravování,“ vysvětluje. Cesta baleného jídla je podle něj jediná cesta, která v budoucnu velkokapacitní stravování čeká.

Jednoduchost a snadnost nabízí technologie #bezkuchare

Pokud se čerpací stanice vydá cestou restaurace, musí se připravit na značné náklady na kuchyň, investice do vzduchotechniky, hygienických standardů i odborného personálu. A to není cesta pro každého.

Do budoucna Ondřej Slanina věří konceptům, ve kterých lze nahradit nedostatek kvalitní pracovní síly na trhu dostupnými technologiemi. S kolegy z oboru proto vymysleli koncept „bez kuchyně“, která má nabídnout nejjednodušší model stravování, regenerace a přípravy jídel. „Hledali jsme takové technologie, které by zkrátka fungovaly bez kuchyně, bez kuchaře, bez digestoře, bez bourání a beze zbytku,“ přibližuje.

Na webových stránkách www.bezkuchyne.cz představuje nové chytré technologie, miniaturizace a postupy, jak vařit i tam, kde to bylo dosud jen stěží možné. Mezi takové technologie patří třeba přístroj Scraegg s výkonnou parní tryskou, který dokáže připravit stejně tak dobře ovesné kaše jako míchaná vajíčka či polévky v perfektní krémové konzistenci v řádech vteřin. „Přístroj zabírá tolik prostoru jako kávovar, jeho návratnost je velmi rychlá a bez odborného personálu dokážete zákazníkům nabídnout atraktivní a zdravá jídla, po kterých je dnes na trhu poptávka,“ shrnuje Ondřej Slanina.