Royal Dutch Shell mění název na Shell Plc

Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell oficiálně zkrátila své jméno na Shell Plc. Spojení Royal Dutch měla v názvu od roku 1907. Firma dále plánuje zrušit duální strukturu svých akcií a přesunout ústředí z Nizozemska do Británie, konkrétně z Haagu do Londýna, jak uvádí společnost ČTK. 

„Společnost Shell oznámila rozhodnutí představenstva změnit název na Shell Plc 20. prosince 2021. Tato změna nyní vstoupila v platnost,“ uvedla firma ve svém prohlášení. Burzy v Londýně a Amsterodamu změnu názvu zohlední 25. ledna, zatímco newyorská burza 31. ledna. Shell v polovině loňského listopadu oznámil, že ukončí duální akciovou strukturu a bude mít pouze jednu třídu akcií. To znamená, že vznikne větší objem kmenových akcií, které pak Shell bude moci snáze odkupovat, když to uzná za vhodné. S akciemi podniku se ale dál bude obchodovat na burzách v Amsterodamu, Londýně a New Yorku jako dosud.

Shell vede s nizozemskými úřady vleklý spor o 15procentní srážkovou daň, kterou Nizozemsko uplatňuje. Firma se jí snažila vyhýbat právě tím, že zavedla dvě třídy akcií – každá podléhá jinému postupu zdanění při výplatě dividend. Nová struktura problém vyřeší – Shell už tuto daň nebude muset v Nizozemsku platit a veškeré daňové záležitosti bude vyřizovat v Británii. Vztahy s Nizozemskem zhoršila i zpráva z loňského října, kdy největší penzijní fond v Nizozemsku ABP oznámil, že ze svého portfolia vyřadí akcie všech firem z odvětví fosilních paliv včetně akcií Shell.