CCS: Ceny PHM jsou nejvyšší v historii ČR, zdražování pokračuje

Zdražování pohonných hmot nekončí. Ceny jsou aktuálně nejvyšší v tuzemské historii, vyplývá to z dat společnosti CCS. Litr benzinu Natural 95 se celorepublikově prodává průměrně za 39,36 korun, naftu zákazníci zakoupí za průměrně 38,73 korun. Zdražování podle analytiků pravděpodobně není u konce a ceny mohou atakovat hranici padesáti korun za litr, pokud Rusko omezí dodávky ropy a plynu. 

Průměrná cena benzinu i nafty už překonala dosud nejvyšší cenu z roku 2012. Nejdražší jsou pohonné hmoty v Praze. Důvodem zdražování PHM je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale také oslabení koruny. Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma společnosti Trinity Bank se tak děje bezprostředně či sílí v důsledku pokračujícího válečného konfliktu na Ukrajině. Cena za barel ropy Brent překonala částku 2 590 korun. To je podle dat společnosti Bloomberg dosud nejvyšší v historii obchodování.

Situace posílí zájem zákazníků, zejména s příhraničních oblastí, o tankování v Polsku, kam se řada z nich od začátku února letošního roku vydává pro levnější pohonné hmoty. Tamní vláda totiž v boji proti inflaci nasadila na pohonné hmoty sníženou DPH.

Důvodem dramatického nárůstu cen pohonných hmot v ČR je podle analytiků zdražování ropy na světových trzích a oslabení koruny v důsledku propuknutí války na Ukrajině. Nová maxima překonala dosavadní rekordy ze září 2012, kdy se průměrná cena Naturalu 95 vyšplhala nad 38,50 korun za litr a nafty nad 37 korun za litr.