Marže v březnu vzrostla všem rafinériím v Evropě

Společnosti PKN Orlen a také maďarská skupina MOL měly v březnu rekordní, zhruba desetinásobné marže. Na zvýšení, především u skupiny MOL poukázal ekonom Lukáš Kovanda s odkazem na data agentury Bloomberg. Během března se ceny pohonných hmot vyšplhaly k historicky nejvyšším hladinám a rostly i navzdory klesání ceny na mezinárodní burze.

Česká vláda přistoupila ke krokům, které měly ceny benzinu a nafty ovlivnit. Patřilo mezi ně zrušení povinného přimíchávání biosložek do paliv, zrušení silniční daně a každodenní kontrolu marží čerpacích stanic. Ty však neodhalily nic konkrétního.  „Dosavadní analýza zatím neprokázala plošně nepřiměřené marže, prodejní ceny zcela ustřelené od velkoobchodních cen na burze, ani podezření na kartelovou dohodu na úkor motoristů,“ řekl k prvním předčasným výsledkům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Čerpací stanice podle něj převážně reagovaly na výhled dramaticky rostoucích cen a také na vývoj na komoditní burze.

Vláda udělala chybu v kontrolách

Lukáš Kovanda dal vysokou marži do souvislosti s dramatickým růstem cen pohonných hmot u čerpacích stanic. Podle něj tak vláda mířila vedle, když se zaměřila jen na kontroly marží na pumpách, kde nenašla žádné jejich nadměrné navyšování. „Pokud by problematiku uchopila komplexněji a analyzovala cenotvorbu a maržovou politiku společností typu MOL, zahrnujících celý dodavatelský řetězec, od rafinérií po čerpací stanice, zjevně by musela dospět k jinému než uvedenému závěru,“ je přesvědčen Kovanda. Ruská ropa totiž mířila do Evropy s výraznou slevou.

Zákazníci se ostře ohradili na sociálních sítích

Společnost MOL se stala terčem útoků zákazníků na sociálních sítích, kteří požadovali vysvětlení situace. Komunikační tým prakticky všem shodně odpovídal, že společnost nakupuje suroviny z vícero zdrojů tak, jako to dělají všichni dodavatelé PHM na evropském trhu. „Každý dodavatel tedy nabízí pohonné hmoty, které jsou z větší či menší části tvořeny ruskou ropou, takže pokud budete chtít odebírat PHM bez podílu ruské ropy, bohužel takového dodavatele v Evropě nenajdete,“ reagovala společnost na svém facebookovém profilu.