Pohonné hmoty v Česku za týden zlevnily o desítky haléřů

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu klesly o desítky haléřů. Benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy o 46 haléřů na průměrných 43,88 Kč/l, nafta o 33 haléřů na 46,62 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Navzdory zlevnění jsou ale paliva v ČR stále výrazně dražší než před rokem. Další zlevnění se očekává. 

Před rokem platili zákazníci za benzin průměrně o 12,58 koruny méně, za naftu dokonce o 17,06 Kč méně. Ceny benzinu i nafty vystoupaly kolem 10. března na rekordní maxima v důsledku konfliktu Ruska a Ukrajiny, po kterém výrazně zdražila ropa a zároveň oslabila koruna vůči dolaru. Litr Naturalu 95 stál v průměru víc než 47 korun, průměrná cena dieselu přesáhla 49,50 Kč/l. V dalším období byly ceny tak trochu na houpačce, chvíli klesaly a chvíli zase rostly.

Podle analytiků pokračuje pokles ceny ropy Brent a také klesají velkoobchodní ceny. Proto se očekává, že v nejbližších týdnech se ceny na čerpací stanici sníží zhruba o korunu na litr. Ke snížení ve střednědobém horizontu přispěje i sníženích spotřebních daní na pohonné hmoty. Vláda by však měla přistoupit ke kontrole celého dodavatelského řetězce paliv, v minulosti se zaměřila na kontrolu čerpacích stanic. Nejlevnější paliva natankují nyní řidiči v Jihočeském kraji. Litr benzinu stojí u tamních čerpacích stanic v průměru za 43,22 Kč, litr nafty 46,09 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. V hlavní městě je benzin průměrně za 44,30 Kč/l a diesel za 47,22 Kč/l.