Alkoholické nápoje: Na čerpacích stanicích nesmí chybět

Ať už cestou, nebo po ní. Alkohol může být vítaným doplňkem cestujících, ale i řidičů. Zatímco první skupina tyto produkty často kupuje k okamžité spotřebě, ta druhá se jim věnuje po zaparkování vozu v destinaci. Alkohol v prodejnách na benzinkách se však stal jistotou, na kterou si spotřebitelé zvykli.

Podle společnosti NielsenIQ kategorie piva na českém maloobchodním trhu v období 2/21–1/22 poklesla v objemu o 6,5 % (55 mil. litrů) a v tržbách o 2,4 % (537 mil. Kč). V porovnání aktuálních prodejů s těmi v roce před začátkem pandemie se spotřeba výrazně neměnila (růst o 0,7 %), ovšem tržby za poslední dva roky vzrostly o necelou desetinu. Důvodem je růst průměrné ceny piva o 9 % oproti předloňskému roku. Pandemická opatření i nižší míra turismu měly vliv jednoznačně na sektor horeca, z čehož těžily a stále těží čerpačky.

Ochucené nealko varianty letí v plechovkách

Na tuzemském maloobchodním trhu jsou stále nejprodávanější piva ve vratném skle s podílem 59,9 % na celkovém objemu (s meziročním poklesem o 6,5 %). Popularita piva v plechu však v posledních letech roste. Za posledních dvanáct měsíců narostla významnost piva v plechu na 25,6 % (nárůst o čtyři procentní body). „Jako jediný segment, v porovnání s pivem ve vratném skle a v plastu, vykázal rostoucí trend 11,8 procenta. Prodeje piva v plastu dlouhodobě klesají a za posledních 12 měsíců poklesly o 19,5 procenta,“ uvádí analytička Zuzana Sechterová.

Češi si stále nejvíce dopřávají výčepní pivo (42,3% podíl objemu prodaného piva). Významnost výčepního piva však poklesla o 3,3 procentní body, a i spotřeba v porovnání s předchozím obdobím klesla (o 13,3 %). Daří se naopak segmentu ležáků, který se na celkové spotřebě podílí necelými 30 %. Ležákům se i přes nárůst 13,6 % v prvním pandemickém roce podařilo růst i v posledním roce o 2,2 %. Pozitivní trend ležáků zpomaluje klesající vývoj spotřeby celé kategorie. Segment jedenáctistupňového piva za posledních 12 měsíců poklesl o 4,9 % v prodaném objemu. Kategorie pivních mixů po letech dynamického nárůstu zaznamenala v posledním roce pokles prodejů a propad o 10,1 %. Ještě v loňském roce tato kategorie přitom rostla o 18,5 %.

V kategorii nealkoholických piv o objemu 0,5 litru, pro tuto kategorii typickém, je podle dat nákupního rádce Kupi.cz už řadu let nejpromovanější nealkoholické pivo Radegast Birell. Tomu se výrazně daří i na čerpacích stanicích. Meziročně se jeho cena v prvních dvou měsících letošního roku nezměnila. „Pokud je v akci, tak ho v březnu bylo možné pořídit za průměrných 11,90 koruny, což je o 25 procent výhodněji než v případě běžné ceny,“ komentuje PR specialistka Kristýna Hořovská. Oblibu ochucených piv potvrzuje fakt, že druhým a třetím nejpromovanějším produktem v této kategorii je nealkoholické ochucené pivo Birell a nealkoholické pivní mixy Cool. Tato piva se však objevují v akcích zhruba o polovinu méně často než klasický neochucený Birell. Jejich akční cena se pohybuje kolem 15 Kč za 0,5 litru. Na rozdíl od klasického nealko piva, které je nejčastěji v nabídce ve skle, se ochucená nealko piva nabízejí v plechovkách. Stejně jako u klasického nealka lze ušetřit jejich nákupem v akci průměrně 25 %.

Nabídka v lednicích je klíčová

Významným trendem posledních let je tedy vzestup popularity nealko piv. „Jsme rádi, že v tomto segmentu značka Birell vede. Dnes už ji zdaleka nekupují jen řidiči. Spotřebitelé, a posádku automobilu nevyjímaje, totiž mají chuť experimentovat, a projevují tak zájem o nové příchutě. I proto jsme loni představili Birell stylu IPA a Birell Za studena chmelený. A nyní je k dostání nový Birell světlý, u kterého jsme po třiceti letech vylepšili recepturu. První ohlasy jsou skvělé,“ pochvaluje si Tomáš Mráz, obchodní ředitel společnosti Plzeňský Prazdroj.

V posledních letech výtečně bodují i ochucené varianty, především Birell Pomelo & Grep. „V rámci naší strategie odpovědného výrobce jsme si dali závazek, že do roku 2030 bude nealko tvořit čtvrtinu našeho portfolia. Zcela novou kategorií, kterou jsme loni otevřeli plošně, je Hard Seltzer, tedy alkosoda se čtyřmi procenty alkoholu, s žádnými umělými barvivy ani konzervanty,“ představuje Tomáš Mráz. Viper Hard Seltzer si kupují zejména zákazníci, kteří rádi relaxují nebo se baví s přáteli a chtějí mít kontrolu nad tím, co jedí a pijí.

Pivní nabídka na čerpacích stanicích by měla splňovat očekávání kupujících, v tomto případě řidičů a jejich spolucestujících, kteří hledají osvěžení na cestách. „To znamená mít v nabídce především chlazené pivní produkty v praktickém plechovkovém balení. Nabídka v lednicích je pro úspěch zcela zásadní a klíčová,“ vysvětluje Tomáš Mráz. Zastoupené by měly být všechny hlavní kategorie piv, které zná kupující z maloobchodního prodeje, ideálně známé národní značky. Již zmíněným specifikem jsou pak nealko piva, která by měla být vždy nabízena i v ochucených variantách. Pro spolucestující mohou být dobrým doplněním také cidery.

Výše uvedené potvrzuje v těchto dnech na trh uváděná novinka, ochucené nealkoholické pivo Birgo. Tři chuťové varianty (Grapefruit, Citron-Limetka a Mango-Limetka) nabízené v 0,5l plechovce jsou společným dílem Mattoni 1873 a Budějovického Budvaru.

————————-

„Alkohol představuje nedílnou součást nabídky čerpacích stanic.“

Spolu s tím, jak čerpací stanice budují svojí prémiovost, tedy lepší občerstvení, čerstvé suroviny, kulturu konzumace, tak zákazníci směřují k prémiovějším značkám. Za roky pandemie se navíc naučili chodit nakupovat nejen alkohol i jinam než na tradiční místa, třeba právě na čerpací stanici, aby si mohli po dojetí do cíle dát svoji oblíbenou značku. Na benzince přitom nikdo neočekává, že produkty budou konkurovat supermarketové ceně. Zákazník hledá kvalitní produkt, ale je připraven si za něj zaplatit. Majitel čerpačky by potom měl reagovat velmi pružně a nabídnout zákazníkovi adekvátní sortiment.

Jiří Matoulek, sales development senior manager CZ/SK, Mast-Jägermeister CZ

———————

Když pivo, tak v plechu

Je třeba si uvědomit, že zhoršující se ekonomická situace, enormní nárůst cen energií a další dopady nyní znásobené probíhajícím konfliktem na Ukrajině mají a budou mít negativní dopad na strukturu spotřebitelských výdajů. Dosavadní trendy v kategorii piva a ciderů to zcela jistě ovlivní také. „V sítích čerpacích stanic se zaměřujeme především na nabídku našich nealkoholických piv Krušovice a výrobků s nulovým obsahem alkoholu, což jsou výrobky Zlatopramen Radler 0,0 %. Na čerpacích stanicích v městských a příměstských lokalitách by neměla chybět ani nabídka piv především v plechovkovém balení, aby měli spotřebitelé možnost rychlých či nočních nákupů,“ konstatuje Ladislav Polana, obchodní ředitel pro off-trade společnosti Heineken Česká republika. Segmentu piv na čerpacích stanicích se věnuje i společnost Pivovary Staropramen. Osvědčil se jí tzv. regionální přístup, tedy že i benzinky vítají, když nejsou oslovovány pouze plošnou nabídkou, ale zohledňují se regionální specifika a preference, což pivovaru umožňuje jeho široké produktové portfolio. „Zákazníci se například mohou těšit na novinku z oblasti pivních mixů, v určitých regionech pak i na další novinky,“ říká tisková mluvčí Denisa Mylbachrová.

Obecně se chutě konzumentů zásadně nezměnily. Změnil se ale způsob konzumace piva. Jak bylo uvedeno, dále roste zájem o pivo v plechovkách, což je v případě benzinových pump alfou a omegou. „V loňském roce jsme uvedli na trh nealko novinku polotmavý Litovel Řezaný Citron v plechovce. Letní měsíce tradičně přejí lehčím pivům, která mají dobrou pitelnost a zákazník se jich rychle nepřepije, jako to může být u silnějších variant. Jedná se zejména o klasickou světlou jedenáctku Zubr Grand nebo letní speciál Zubr Polotmavý, které jsou ideální pro horké letní dny,“ podotýká Tomáš Konečný, obchodní ředitel společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Litovel a Zubr. I pro letošní letní sezonu mají připraveno hned několik novinek. Jednou z nich je Holba nealko, která je k dostání v lahvi, plechovce, ale i v čepované verzi.

V budoucnu se v případě plechu zřejmě nevyhneme jeho zálohování, a tedy ztrátě jedné z konkurenčních výhod tohoto obalu. „Nízká váha a zatím nevratný obal dělají piva v plechu vyhledávaným artiklem na čerpacích stanicích. Je potřeba si uvědomit, že spotřebitel se na cestě nechce zabývat vratným obalem, ideálně chce mít produkt co nejlehčí a samozřejmě vychlazený. Cider potom může být řešením v případě, kdy má nižší obsah alkoholu, což právě řidiči například při delší přestávce uvítají,“ poukazuje Martin Ardelt, obchodní ředitel pro tuzemský trh společnosti Primátor. Plechovkami se v náchodském pivovaru zabývají okrajově, i vzhledem k tomu, že nevlastní plechovkovou stáčecí linku a výroba se jim tedy logisticky prodražuje. „Přesto nemůžeme tento trend pominout a pro rok 2022 jsme přichystali hned tři novinky piva v plechu. Jde o Primátor 11°, klasické Premium a naše velmi vyhledávané a oblíbené pivo Tchyně. Co se týče ciderů, myslím si, že jde především o módní záležitost a celkem omezený trh. Na tomto poli zatím příležitost nehledáme,“ shrnuje Martin Ardelt.

Víno jako dárek i k okamžité spotřebě

Na čerpacích stanicích by se kromě piva měl nacházet i další alkohol, který je rovněž vítaným zdrojem příjmů. „V prvním roce pandemie alkohol z důvodu uzávěr a uzavření restaurací rostl v průměru až o 40 procent. Tento růst táhl především tvrdý alkohol,“ popisuje Martin Pavlíček, manažer korporátní komunikace společnosti MOL Česká republika. Celkově se producenti potýkají s růstem cen materiálu (lahve, korky, papírové kartony atd.), a to promítají i do svých prodejních cen. „Dlouhodobě vnímáme čerpací stanice jako možnost poslední koupě, kdy zákazník koupí výrobek i za vyšší cenu a není senzitivní jako zákazník v klasickém retailu. I z tohoto důvodu listujeme dražší prémiový alkohol nebo dárková balení pro různé příležitosti, tedy třtinové rumy, zahraniční vodky a podobně,“ konkretizuje Martin Pavlíček.

I na čerpacích stanicích Tank Ono pozorují, že zákazníci si u nich alkohol kupují nejen jako dárek na poslední chvíli, ale i pro vlastní spotřebu. Čerpací stanice MOL v březnu prošly inovací sekcí vín, která do této doby příliš nezachycovala aktuální trendy. Došlo k zařazení nového moravského vinaře s nabídkou kvalitních přívlastkových vín, která jsou exkluzivně k dostání jen v této síti. Dále se objeví nové trendy, jako je Frizzante či italské Primitivo. V kategorii piva to potom budou mezinárodní prémiové značky Stella Artois či Guiness.

„Aktuálně se prodej alkoholu vrací k původním číslům, nejvíce se stále prodá piva, následně vína a destilátů. Naším cílem je v tomto roce tento sortiment ještě více rozšířit,“ nastiňuje Tomáš Hálek, manažer suchého zboží čerpacích stanic EuroOil. Chtěli by totiž využít toho, že zákazníci kvůli restrikcím objevili tento sortiment na čerpacích stanicích, více než v předchozích letech. „V meziročním srovnání prodejů alkoholu na našich pumpách jsme nezaznamenali výraznější výkyvy. Nárůst se konal v průběhu lockdownu, kdy měly klasické obchody omezenou otevírací dobu. U alkoholu i ostatního zboží se snažíme držet nižší marži,“ deklaruje Jan Šimek, provozní vedoucí čerpacích stanic Tank Ono.

V síti čerpacích stanic společnosti Benzina Orlen kategorie alkoholu v posledních týdnech stagnuje. „Je vidět, že zákazníci se vracejí do barů či restaurací a čerpací stanice začínají opět sloužit především jako ideální místo pro nákup dárků a produktů k okamžité spotřebě. I v našich moderních obchodech však nabízíme široký sortiment alkoholu od moravských vín přes česká piva, která jsou určena k okamžité spotřebě, protože je nabízíme chlazená, až po tvrdý alkohol,“ informuje tiskový mluvčí Michal Procházka. Ceny na čerpacích stanicích určují s ohledem na trh, přičemž přihlížejí k doporučeným cenám producentů.

Malé panáky plní svoji roli

Obyvatelé Česka si zvykli v případě tvrdého alkoholu na čerpacích stanicích kupovat menší balení určená k okamžité spotřebě (samozřejmě mimo řidiče). „Největší poptávku zaznamenáváme u balení Jägermeister 0,04 litru, které reprezentuje plnohodnotného panáka a cena je stále přívětivá,“ prozrazuje Jiří Matoulek, sales development senior manager CZ/SK společnosti Mast-Jägermeister CZ. Na čerpacích stanicích především v oblíbených vodáckých, turistických a campingových oblastech funguje balení Jägermeister Coolpack. Pokud se produkt předem namrazí, zaujme ještě více. „Konzumace neplatí pro řidiče, pro ně jsou určeny naše produkty až poté, co bezpečně dorazí do cíle,“ dodává s úsměvem Jiří Matoulek.